İş becerikliliği ve işin anlamlılığının işe bağlılık üzerindeki etkisi: Turist rehberleri üzerine bir araştırma
The effect of job crafting and job meaningfulness on job commitment: A research on tourist guides
- Tez No: 881442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DURSUN KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel turist rehberlerinin iş becerikliliği ve işin anlamlılığı düzeylerinin işe bağlılılık düzeylerine olan etkisini tespit etmektir. Yapılan araştırmalardan sonra ulaşılan veriler ışığında araştırmanın hipotezleri oluşturulmuş ve araştırma modeli geliştirilmiştir. Turist rehberlerinin iş becerikliliği, işin anlamlılığı ve işe bağlılık düzeylerini ölçmek için daha önceden geliştirilmiş olan ölçekler kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de eylemli turist rehberleri oluşturmaktadır. Örneklem sayısı G-Power güç analizi programı kullanılarak, A priori aşaması ile çoklu doğrusal regresyon analizi baz alınarak 107 turist rehberi olarak belirlenmiştir. Bu araştırma dahilinde 242 turist rehberi araştırmaya katılmıştır. Araştırmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilere uygulanacak analizler için SPSS 24'ten faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların iş becerikliliği düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu gözlemlenirken; işe bağlılık ve işin anlamlılığı düzeylerinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Korelasyon analizi sonucunda değişkenler arasında orta düzey ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, iş becerikliliği ve işin anlamlılığının işe bağlılık üzerinde etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, iş becerikliliğinin işe bağlılık üzerindeki etkisinde işin anlamlılığının kısmi aracı etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to test whether professional tourist guides' job crafting and job meaningfulness levels affect their job commitment levels. Hypotheses were developed in the light of information obtained from the literature and a research model was created. Previously developed scales were used to measure the job crafting, job meaningfulness and job commitment levels of tourist guides. The sample of the research consists of professional tourist guides actively working in Turkey. The sample size was determined as 107 tour guides based on multiple linear regression analysis with a priori stage using G-Power power analysis program. Within the scope of this research, 242 professional tourist guides were included in the research. Convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, was used in the research. SPSS 24 was used to measure the suitability of the data for analysis. As a result of the analysis, it was observed that the job crafting levels of the participants were above average; It was revealed that the levels of job commitment and job meaningfulness were quite high. As a result of the correlation analysis, a moderate and positive relationship was detected between the variables. In addition, it has been observed that job crafting and job meaningfulness have an impact on job commitment. Finally, a partial mediating effect of job meaningfulness was found in the effect of job crafting on job engagement.