The impact of exploratory practice workshops about informal formative assessment and language-related episodes on pre-service teachers' professional development
Resmi olmayan biçimlendirici değerlendirme ve dil odaklı kesitlere ilişkin keşif uygulaması çalıştaylarının öğretmen adaylarının mesleki gelişimine etkisi
  1. Tez No: 881453
  2. Yazar: FATMA KAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Resmi Olmayan Biçimlendirici Değerlendirme ve Dil Odaklı Kesitleri derinlemesine inceleyen Keşif Uygulamalarının öğretmen adaylarının mesleki gelişimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Uygulamalar, Keşif Uygulaması, Resmi Olmayan Biçimlendirici Değerlendirme ve Dil Odaklı Kesitler üzerine Keşif Uygulamaları üzerine çalıştaylar ve Dil Odaklı Kesit dağıtımı ve sıklıkları üzerine işbirlikçi yazma etkinliğini içermiştir. Bu çalıştayların etkililiğini analiz etmek için katılımcılara ön testler ve son testler uygulanmıştır ve düşünceleri tamamlayıcı veri toplama aracı olarak dahil edilmiştir. Veriler için yorumlayıcı fenomenolojik analizin yanı sıra tematik analiz ve betimleyici istatistik yöntemi kullanılmıştır. Analiz öğretmen adaylarının mesleki gelişimindeki çeşitli gelişmeleri ortaya çıkarmıştır ve kavramsal anlayış, analiz becerileri ve bağlamsal farkındalığı kapsayan kapsamlı bir çerçeve sağlamıştır. Sonuçlar, öğretmen adaylarının pedagojik becerilerinin arttığını göstermiştir ve etkili dil öğretimi sunma yeterliliklerine katkıda bulunmuştur. Ayrıca, çalışma öğretmen adaylarına sürekli ve zamanında geri bildirim sağlama ve bilgiye dayalı ders planlama kararları alma konusunda güç kazandırmıştır, böylece öğretmen adaylarını gerçek dünyadaki sınıfların zorluklarına hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of exploratory practices was explored by examining the effect of informal formative assessment and language-related episodes on the professional development of pre-service teachers. The practices included workshops on exploratory practice, exploratory practices in informal formative assessment and language-related episodes, and collaborative writing activity on language-related episodes' distribution and frequencies. To analyze the effectiveness of these workshops, participants were assigned pre-tests and post-tests, and their reflections were included as complementary data. Interpretive phenomenological analysis, thematic analysis, and descriptive statistics were the methods employed for the data analysis. The analysis revealed various improvements in the professional development of the pre-service language teachers and provided a comprehensive framework which covered conceptual understanding, analytical skills, and contextual awareness. The results showed an enhancement in the pedagogical skills of the teachers and contributed to their competency in delivering effective language instruction. The study also empowered pre-service teachers to provide ongoing and timely feedback and to make informed lesson-planning decisions, thereby preparing them for the challenges of real-world classrooms.r