Klinik örneklerden izole edilen candıda albıcans suşlarında flukonazol duyarlılığı, proteinaz aktivitesi ve ERG11-SAP2 ekspresyonu ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between fluconazol sensitivity, proteinase activity and ERG11-SAP2 expression in candida albicans strains isolated from clinical samples
- Tez No: 881482
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, C. albicans suşlarındaki flukonazol direncinin, suşların proteinaz aktiviteleriyle ve ERG11/ SAP2 genleri ile ilişkisi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 01.08.2021- 01.08.2022 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gönderilen örneklerden, Candida albicans üremesi olan 127 örnekten izole edilen suşlar dahil edildi. İzolatların flukonazol MİK değerleri, EUCAST önerilerine göre sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. Flukonazol MİK değerlerinde 48. saatte yükselme durumu ve proteinaz aktiviteleri incelendi. Çalışmaya alınan 44 adet suşun ERG11 ve SAP2 gen ekspresyon seviyeleri real time qPCR ile ölçüldü. Relatif ekpresyon seviyeleri ΔΔCT yöntemi ile hesaplandı. Bu seviyelerin birbirleri ile, flukonazol direnci ile, 48. saat MİK yükselmesi ve proteinaz üretimi ile ilişkileri incelendi. Bulgular ve Sonuç: Çalışmamızda saptanan C. albicans'ta flukonazole direnç oranı, dünyada yakın tarihte yapılan çalışmalar ile benzerdir (%3,14).
Özet (Çeviri)
Background: Our aim in this study is to examine the relationship between fluconazole resistance in Candida albicans strains, their proteinase activities and ERG11/ SAP2 genes. Material and Method: Strains isolated from 127 samples with C. albicans growth were included in our study, from samples sent to Düzce University Faculty of Medicine Medical Microbiology Laboratory between 01.08.2021 and 01.08.2022. Fluconazole MIC values of the isolates were determined by the broth microdilution method according to EUCAST recommendations. The increase in fluconazole MIC values at the 48th hour and proteinase activities were examined. ERG11 and SAP2 gene expression levels of 44 strains included in the study were measured by real time qPCR. Relative expression levels were calculated by the ΔΔCT method. The relationships of these levels with each other, fluconazole resistance, 48th hour MIC elevation and proteinase production were examined. Results: The fluconazole resistance rate in C. albicans detected in our study is similar to recent studies conducted around the world (3.14%).