Tiyoamid içeren schiff bazı ligandı, Cr(III) ve Fe(II) komplekslerinin sentezi, in siliko ve in vitro yöntemlerle farklı kanser türlerine karşı etkinlikleri
Thioamide containing schiff base ligand, synthesis of Cr(III) and Fe(II) complexes, and their efficacy against different types of cancer using in silico and in vitro methods
  1. Tez No: 881556
  2. Yazar: ELİF GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY SAYIN, PROF. DR. HAYREDDİN GEZEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tiyoamid birimi içeren Schiff bazları birçok uygulama alanına sahip olup, biyolojik sistemlerde de önemli bir yere sahiptir. Söz konusu bileşikler ve onların türevleri üzerine birçok çalışma yapılmaya devam edilmektedir. Buna ilaveten tiyoamid temelli Schiff bazlarının metaller ile yapmış oldukları kompleksler de büyük önem arz etmektedir. Araştırılan Schiff bazı B3LYP/6-31G(d) seviyesinde su fazında optimize edilerek, spektral analizleri yapıldı, bileşiklerin elektronik özellikleri incelendi ve söz konusu yapıların aktif bölgeleri belirlendi. Schiff bazların metal kompleksleri de su fazında B3LYP/6-31G(d)(LANL2DZ) seviyesinde incelenerek hesaplamalı analizleri yapıldı. Bileşiklerin sentezinde ise tiyoamid içeren Schiff bazı uygun sıcaklık ve gerekli kimyasallar kullanılarak sentezlendi. Cr(III) ve Fe(II) tuzlarıyla uygun şartlar altında tepkimeye sokuldu. Bu tez çalışmasında son olarak moleküler doking ve sitotoksite analizleri yapılarak sentezlenen bileşiklerin kolon, mide ve meme kanserine karşı sitotoksik etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Schiff bases containing thioamide units have many application areas and have an important place in biological systems. Many studies continue to be conducted on the compounds in question and their derivatives. In addition, the complexes formed by thioamide-based Schiff bases with metals are also of great importance. The investigated Schiff base was optimized in the water phase at the B3LYP/6-31G(d) level, spectral analyzes were performed, the electronic properties of the compounds were examined and the active regions of the structures in question were determined. Metal complexes of Schiff bases were also examined at the B3LYP/6-31G(d) level in the water phase and computational analyzes were performed. In the synthesis of the compounds, Schiff base containing thioamide was synthesized using appropriate temperature and necessary chemicals. It was reacted with Cr(III) and Fe(II) salts under appropriate conditions. In this thesis study, finally, molecular docking and cytotoxicity analyzes were performed and the cytotoxic effects of the synthesized compounds against colon, stomach and breast cancer were examined.