The effect of orbit information on the optimality of remanufacturing decision
Kullanımdaki ürün sayısı bilgisinin yeniden üretim kararı optimalliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 881591
- Danışmanlar: DOÇ. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yeniden üretim işlemi, kapalı döngü tedarik zinciri sistemlerinin sürdürülebilirliği için giderek daha kritik hale gelmektedir. Ürünlerin artık sadece sahiplikle değil, aynı zamanda kiralama yoluyla da kullanılması, ürünlerin yeniden dönüştürülmesinin yaygınlaşmasına yol açmıştır. Ancak bu gelişme, şirketlerin yeniden üretim süreçlerini optimize etme konusunda önemli zorlukları beraberinde getirmiştir. Özellikle kullanılmış ürünlerin adedi ve dönüş hızı gibi konular, firmaların karşılaştığı temel zorluklardandır. Bu çalışmada, yeniden üretime konu sistemlerin karar optimizasyonunda, literatürde çok az incelenmiş olan kullanımdaki ürün sayısının önemli bir parametre olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. İlk olarak, literatürde yer alan ve kullanımdaki ürün sayısını dikkate almayan bir karar politikası ile değer iterasyon algoritması ile çalıştırdığımız, kullanımdaki ürün sayısını dikkate alan Markov Karar Süreci modelimizi karşılaştırdık. Bunu takip eden çalışmamızda ise kullanımdaki ürünün kesin olarak envantere döndüğü bir sistemi inceledik. İlk çalışmada, oluşturduğumuz modelin optimal sonuçları verdiği görülürken literatürden alınan karar politikasının suboptimal sonuçlar verdiği tespit edildi. Ayrıca, kullanımdaki ürün sayısını dikkate almayan bir karar politikası ile çalışan sistemde, ortalama kullanımdaki ürün sayısı arttıkça maliyetin de arttığını, ancak ilgili politikanın ürün sayısını göz ardı etmesi nedeniyle bu bilgiye erişemediğini gözlemledik. İkinci çalışmamızda ise sistemin belirli bir ürün seviyesine eriştikten sonra üretim yapmayı durdurduğunu, üretim maliyetini bir geçici maliyet haline getirdiğini gözlemledik. Sonuç olarak, bu çalışmalar sonucunda kullanımdaki ürün sayısının karar politikası oluşturulması esnasında dikkate alınması gereken bir parametre olduğunu ortaya koyabiliyoruz.
Özet (Çeviri)
The remanufacturing process is becoming increasingly critical to the sustainability of closed-loop supply chain systems. The fact that products are now used not only by ownership but also by servicizing has led to the widespread use of product recycling. However, this development has brought about significant challenges for companies in optimizing their remanufacturing processes. In particular, issues such as the number and return rate of used products are among the main difficulties faced by companies. In this study, we aim to show that the number of products in use, which is a long-existing gap in the literature, is an important parameter in the decision optimization of systems subject to remanufacturing. First, we compared a decision policy in the literature that does not take into account the number of products in use with our Markov Decision Process model, which we run with a value iteration algorithm and takes into account the number of products in use. In our subsequent study, we examined a system where certain returns to the inventory exists for used products. In the first study, it was determined that the model we created gave optimal results, while the decision policy taken from the literature gave suboptimal results. In addition, we observed that in the system that works with a decision policy that does not take into account the number of products in use, the cost increases as the average number of products in use increases, but this information cannot be accessed by the relevant policy since it does not consider the number of products in use. In our second study, we observed that the system stopped producing after reaching a certain product level, turning the manufacturing cost into a transient cost. In conclusion, as a result of these studies, we can reveal that the number of products in use is a parameter that should be taken into account when creating a decision policy.