İsatin hidrazon türevlerinin sentezi, spektroskopik analizi, DFT çalışmaları ve moleküler docking uygulamaları
Synthesis, spectroscopic analysis, DFT studies and molecular docking applications of isatin hydrazone derivatives
- Tez No: 881627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İsatin (1H-İndol-2,3-Dion) keto ve laktam grubu içeren bir indol çekirdeğidir. 150 yıl önce keşfedilmiş olup günümüzde çok fonksiyonlu heterosiklik bileşikler olarak bilinmektedir. İsatin iskeletini içeren ilaç hedefleri için yeni isatin türevleri yaratma ihtiyacı, tıbbi kimyanın aktif bir alanı için önemlidir. Bu tez çalışmasında isatin bis-hidrazon bileşiklerinin elektron çekici ve elektron verici sübstitüentler eklenerek oluşturulan türevleri (S1-S7) sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin spektroskopik (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-QTOF-MS) yöntemler ile kimyasal yapıların karekterizasyonları aydınlatıldı. S1-S7 bileşikleri B3LYP/6-31G(d,p) seviyesi ile optmize edildi. Bileşikler için GIAO/B3LYP/6-31G(d,p) seviyesinde 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları ve kimyasal kaymaları hesaplandı. Deneysel ve hesaplanan IR, 1H-NMR, 13C-NMR verileleri birbiri ile kıyaslandı. Sübstitüent etkilerinin iskelet yapıda oluşturduğu elektronik farklılıklar öncü moleküler orbitallerin kontur diyagramları ve Moleküler Elektrostatik (MEP) haritaları ile araştırıldı. Docking çalışmaları ile tasarlanan kimyasalların moleküler boyutta biyolojik reseptörlere karşı aktiviteleri hesaplandı. S1-S7 bileşiklerinin meme ve kolon kanserlerine karşı aktiviteleri için sırasıyla PDB ID: 1JNX ve 2HQ6 hedef proteinlerine docklandı. Docking sonuçlarından elde edilen bilgiler ışığında aktivite potansiyeli yüksek olan kimyasal yapılar sentezlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, derivatives of isatin bis-hydrazone compounds formed by adding electron-withdrawing and electron-donating substituents (S1-S7) were synthesized. Chemical structure characterizations of the synthesized compounds were elucidated by spectroscopic (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-QTOF-MS) methods. S1-S7 compounds were optimized with B3LYP/6-31G(d,p) level. 1H-NMR and 13C-NMR spectra and chemical shifts were calculated for the compounds at the GIAO/B3LYP/6-31G(d,p) level. Experimental and calculated IR, 1H-NMR, and 13C-NMR data were compared with each other. Electronic differences created by substituent effects in the skeletal structure were investigated with frontier molecular orbitals contour diagrams and Molecular Electrostatic (MEP) maps. Activities of the designed chemicals against biological receptors at the molecular scale were calculated with docking studies. Compounds S1-S7 were docked to target proteins with PDB ID: 1JNX and 2HQ6 representing breast and colon cancer cells, respectively. Chemical structures with high activity potential were synthesized in the light of the information obtained from the docking results.