A new CPT-based P-Y formulation for piles in sand
Kumlarda koni penetrasyon testine göre yeni bir P-Y formülasyonu
- Tez No: 881629
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kazıkları çevreleyen zeminlerin yanal yüklemeden kaynaklanan davranışı, zemin-kazık etkileşim problemi altında ele alınan önemli bir araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Yanal olarak yüklenen kazıklar onlarca yıldır kıyıdaki inşaatlarda çok önemli olduğu gibi, son yıllarda kıyıya yakın ve açık deniz yapılarında bunların kullanımı ve geliştirilmesi zorunlu hale geldi. Bu tez, sonlu elemanlar (FE) modelleme amaçları için yükleme modlarını göz önünde bulundurarak koni penetrasyon testinden (CPT) doğrudan koni uç direnci (qc) ölçümleri yoluyla kumdaki kazıklar için yeni p-y formülasyonları önermeye adanmıştır. Bu amaçla, gerçek bir kumu (Şile kumu) temsil eden zemin modellerine yerleştirilen tekil bir kazık model üzerinde bir dizi 3 boyutlu sonlu elemanlar analizini içeren parametrik bir çalışma tasarlanmıştır. Analiz programı iki tür yükleme modunu kapsar; bunlar“kazık başındaki kuvvet”ve“tüm kazık gövdesinin ötelenmesi”dir. CPT mekanizmasının küresel kavite genleşme (SCE) teorisine benzer olduğu bilinerek, parametrik çalışmada kullanılan zemin modellerinin qc profilleri, her 1 m kalınlığındaki katmanı temsil eden kum numunelerinde SCE kullanılarak Plaxis 2D'de oluşturulan 2D eksenel simetrik FE model analizleri yoluyla belirlenir. değişen stres koşulları ve yoğunluklarla. Sonuçlar, farklı durumlar için p-y formülasyonlarını türetmek üzere Genetik Algoritma (GA) koduyla işlendi. Son olarak, kazık başından yüklenen kazıklar üzerinde üç ayrı saha testi ve bundan farklı bir yükleme modunun söz konusu olduğu ankraj kazıklarını temsil eden üç FE modeli, bu formülle türetilenler de dahil olmak üzere farklı p-y formülasyonları kullanılarak yapısal bir FE analiz programında modellenmiştir. Önerilen formülasyonlar kullanılarak oluşturulan modellerin ilgili kaynak verilerle iyi bir uyum sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The behavior of soils surrounding piles induced by lateral loading remains a significant research topic addressed under the soil-pile interaction problem. As laterally loaded piles have been crucial in onshore constructions for many decades, their use and enhancement have recently become essential in nearshore and offshore structures. This dissertation is dedicated to proposing new p-y formulations for piles in the sand through direct cone tip resistance (qc) measurements from cone penetration test (CPT), considering loading modes, for finite element (FE) modeling purposes. To achieve this objective, a parametric study has been planned, involving a series of 3D finite element analyses on a single pile model placed within soil models representing a natural sand (Sile sand). The analysis program encompasses two loading modes: the“acting force at the pile head”and the“translation of whole pile body”. Knowing that the deformation mechanism of CPT is analogous to spherical cavity expansion (SCE) theory, qc profiles of the soil models used in the parametric study are determined through 2D axisymmetric FE model analyses in Plaxis 2D employing SCE in sand samples representing each 1-m-thick layer with varying stress conditions, and densities. Results have been processed by Genetic Algorithm (GA) code to derive p-y formulations for different cases. Finally, three separate field tests on piles loaded at the pile head and three FE models, which are representative of anchor piles where another type of loading mode is concerned, are modeled in a structural FE analysis program using different p-y formulations, including the ones derived by this study. It is observed that the models created using the proposed formulations exhibit good agreement with the relevant source data.