Deprem sonrası kolluk kuvvetlerinin psikolojik ilk yardım çalışmalarının ajans haberleriyle sunumu
Presentation of psychological first aid activities of law enforcement officers after the earthquake wi̇th agency news
  1. Tez No: 881688
  2. Yazar: RASİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZLEM KÖLGELİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
6 Şubat depremi ülkemizin on bir ilinde hissedilen her yönüyle çok büyük yıkımlara neden olan bir afettir. Böylesi bir deprem fiziksel, ekonomik, çevresel ve sosyal anlamda olumsuz sonuçlar doğurduğu gibi psikolojik olarak da zorlu süreçlerin yaşandığı, aşılması uzun yıllar alabilen, sarsıcı etkileri olan bir doğa olayı olarak tarihe geçmiştir. Kuşkusuz deprem gibi aniden ortaya çıkan ve yıkıcı sonuçları olan bir afet karşısında insanlar savunmasız kalarak kendilerine uzanacak bir yardım eli ile kurtarılmayı beklemektedir. Deprem sonrasında kurtarılmayı bekleyen insanların yardımına ise öncelikle aktif görev halinde olan birimler koşmakta ve kolluk kuvvetleri de 24 saat esası ile görev yaptıkları için ilk müdahale eden ekiplerin arasında yer almaktadır. Araştırmanın amacı 6 Şubat depremi sonrası kolluk kuvvetlerinin müdahalelerinden psikolojik ilk yardım kapsamına girenleri tespit etmek, psikolojik ilk yardımın önemini ve gerekliliğini ortaya çıkarmak ve kolluk kuvvetlerinin psikolojik ilk yardım eğitimi alması konusunda farkındalık yaratmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma kapsamında Türkiye'de ulusal anlamda ajans haberciliğini kanıtlamış haber ajanslarının YouTube ve İnstagram sayfalarında yer alan 6 Şubat depremi sonrası kolluk kuvvetlerinin psikolojik ilk yardım müdahale haberleri nicel içerik analizi ile incelenmiştir. Bu bağlamda kolluk kuvvetlerinin deprem sonrasında önemli bir misyonu yerine getirdiği çok açıktır. Analiz sonucunda psikolojik ilk yardım uygulamaları kapsamında ele alınabilecek müdahalelerin olumlu yansımaları dikkat çekmiştir. Sözgelimi kolluk kuvvetleri tarafından depremzedelere yönelik gerçekleştirilen bu uygulamalar ile travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete, depresyon, panik atak gibi psikolojik sorunların azaltılacağı ya da engellenebileceği bulgular ile ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte kolluk kuvvetlerinin psikolojik ilk yardım müdahalelerini bilinçli bir şekilde gerçekleştirmelerinin ve mesleki yetkinliklerini konuya ilişkin teorik bilgiler, eğitimler ve güncel uygulamalar ile desteklemelerinin önemi çalışma kapsamında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The February 6 earthquake was felt in eleven provinces of our country and caused great destruction in every aspect. Such an earthquake has gone down in history as a natural event that has negative physical, economic, environmental and social consequences, as well as psychologically challenging processes, which can take many years to overcome, and has shocking effects. Undoubtedly, in the face of a disaster such as an earthquake that occurs suddenly and has devastating consequences, people remain defenseless and wait to be rescued with a helping hand. In the aftermath of an earthquake, people waiting to be rescued are primarily assisted by units on active duty and law enforcement officers are among the first responders as they work on a 24-hour basis. The aim of the study is to identify the interventions of law enforcement officers after the February 6 earthquake that fall within the scope of psychological first aid, to reveal the importance and necessity of psychological first aid, and to raise awareness about psychological first aid training for law enforcement officers. In line with this purpose, within the scope of the study, the news on psychological first aid interventions of law enforcement officers after the February 6 earthquake on YouTube and Instagram pages of news agencies that have proven their agency journalism in Turkey in the national sense were analyzed by quantitative content analysis. In this context, it is clear that law enforcement officers fulfilled an important mission after the earthquake. As a result of the analysis, the positive reflections of the interventions that can be considered within the scope of psychological first aid practices attracted attention. For instance, the findings revealed that psychological problems such as post-traumatic stress disorder, anxiety, depression, panic attacks can be reduced or prevented with these practices carried out by law enforcement officers for earthquake victims. In addition, the importance of law enforcement officers to perform psychological first aid interventions consciously and to support their professional competencies with theoretical knowledge, trainings and current practices on the subject has emerged within the scope of the study.