Market integration from the sixteenth century until World War I: Evidence from wheat markets
On altıncı yüzyıldan Birinci Dünya Savaşına piyasa entegrasyonu: Buğday piyasalarından kanıtlar
- Tez No: 881740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KIVANÇ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, geç 16. yüzyıldan 20. yüzyılın başına kadar piyasa entegrasyonu ve küreselleşmenin gelişimini incelemektedir. Bu amaçla, Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu'daki 11 ülkeye ve 63 şehre ait buğday fiyatlarını kapsayan yeni ve kapsamlı bir veri seti derlenmiştir. Uluslararası ve ülkeye-özgü tarihsel pazar entegrasyonu indeksleri oluşturmak amacıyla, her bir şehrin fiyat hareketlerini uluslararası, ülkeye-özgü ve şehre-özgü bileşenlere ayıran dinamik bir faktör modeli tahmin edilmiştir. Model, uluslararası entegrasyonu ülkeye-özgü entegrasyondan ayırt etmek ve dolayısıyla çifte sayımın önüne geçmek için ortogonallik koşulu uygulamaktadır. Zamanlama bakımından, sonuçlar piyasa entegrasyonun erken başladığını, 16. yüzyıldan itibaren yavaş ve düzenli olmayan artışlar yaşandığını, 1820'lerden sonra ise bu artışların hız kazandığını göstermektedir. Bulgular, entegrasyonun bileşimi bakımından, toplam artışın ağırlıklı olarak uluslararası entegrasyondaki artıştan kaynaklandığını ve ülkeye-özgü olmadığını göstermektedir. Piyasa entegrasyonunun coğrafyası açısından ise sonuçlar, kuzeybatı Avrupa'nın merkezde olduğunu, Kuzey Amerika'nın 19. yüzyılın sonlarında bu bölgeyi yakaladığını, ancak Orta Doğu ve İberya'nın ise geride kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the evolution of market integration and globalization from the late 16th century to the early 20th century. For this purpose, I compile a new and comprehensive dataset on wheat prices, covering 63 cities and 11 countries across Europe, North America, and the Middle East. To build separate international and country-specific market integration indices over time, I estimate a dynamic factor model that decomposes the price movements of each city into international, country-specific, and city-specific components. The model imposes an orthogonality condition to distinguish international integration from country-specific integration and hence avoids double counting. In terms of the timing of market integration, the results suggest that it started early, with gradual but meandering gains from the 16th century on, which accelerated after the 1820s. As for the composition of the gains in integration, the findings indicate that they were predominantly international rather than country-specific. In terms of the geography of market integration, the results show that northwest Europe was at the epicenter, with North America catching up in the late 19th century but the Middle East and Iberia lagging behind.