Beden eğitimi derslerinde takım strateji oyunları ile bireysel strateji oyunlarının yaratıcılık ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of team strategy games and individual strategy games on creativity and problem-solving skills in physical education classes
- Tez No: 972308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile her iki oyun türünün öğrencilerdeki bilişsel gelişim ve yaşam becerileri BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNDE TAKIM STRATEJİ OYUNLARI İLE BİREYSEL STRATEJİ OYUNLARININ YARATICILIK VE PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ açısından sağladığı katkıları belirlemeyi ve bu oyunların eğitimde nasıl daha etkin kullanılabileceğine dair öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma modeli olarak, yarı deneysel araştırma yöntemlerinden“kontrol grupsuz ön-test ve son-test”desen kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yaratıcılık Ölçeği”ile“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”Kullanıldı. Ölçekler 8 hafta arayla Ön test uygulaması ve Son test uygulaması olarak toplandı. Çalışmada örneklem grubu Burdur Gölhisar ilçesi merkez ilkokulundan yaşları 10.05 ± .063 arasında değişen araştırmaya gönüllü katılım sağlayan Grup1: 70 kişi, Grup2: 70 kişi toplamda: 140 kişiden oluşmaktadır. Çalışmadan toplanan verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26. 0 paket programı kullanıldı. Verilerin normal dağılım varsayımları için basıklık ve çarpıklık değerleri ile histogram grafikleri ve Q and Q saçılım grafikleri incelendi. Katılımcıların bazı seçili demografik bilgilerini belirlemek için betimsel istatistik yöntemleri kullanıldı. Ön test ve son test verilerinin karşılaştırmaları için“grup içi ön-son test karşılaştırmaları için”Bağımlı Örneklem T testi,“gruplar arası ön-son test karşılaştırmaları”için Bağımsız Örneklem T testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi, p < 0.05 olarak referans alındı. Değerlendirilen verilere bakıldığında çarpıklık ve basıklık değerlerinin (0.21 ile 1.702) arasında olduğu görülmektedir. İlgili literatür bu değerlerin ±2 arasında olduğunda verilerin normallik ölçülerinden önemli bir sapma göstermediğine işaret etmektedir. Bireysel strateji oyun grubu ve takım strateji oyun grubunun ilk test ve son test ölçüm değerlerine göre, problem çözme ölçeği alt boyutları (Güven, Özdenetim, Kaçınma) ile yaratıcılık ölçeği toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Bireysel strateji oyunlarına katılan bireylerin ön test son test puanlarına bakıldığında problem çözme ölçeği alt boyutlarından“Öz Denetim”ve“Kaçınma”boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, Güven boyutunda anlamlı farklılık tespit edildi (t:22,07; p<0.05). Yaratıcılık ölçeği ön test ve son test puanları arasında da anlamlı bir farklılık tespit edildi (t:-12,16; p<0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the contributions of both game types to students' cognitive development and life skills and to offer suggestions on how these games can be used more effectively in education. As a research model, the 'pre-test and post-test without a control group' design, one of the quasi-experimental research methods, was used. The 'Creativity Scale' and the 'Problem Solving Inventory for Primary School Children' were used as data collection tools in the study. The scales were collected as pre-test and post-test applications at 8-week intervals. The sample group in the study consisted of 140 individuals, including Group 1: 70 individuals and Group 2: 70 individuals, aged between 10.05 ± 0.063, who voluntarily participated in the study from the central primary school in Gölhisar district, Burdur. SPSS 26.0 software was used for the statistical analysis of the data collected in the study. Skewness and kurtosis values, histogram graphs, and Q and Q scatter plots were examined to assess the normal distribution assumptions of the data. Descriptive statistical methods were used to determine some selected demographic information about the participants. For comparisons of pre-test and post-test data, the Paired Samples T-test was used for 'within-group pre-post test comparisons,' and the Independent Samples T-test was used for 'between-group pre-post test comparisons.' The significance level was set at p<0.05. When looking at the evaluated data, it can be seen that the skewness and kurtosis values are between 0.21 and 1.702. The relevant literature indicates that when these values are between ±2, the data does not show a significant deviation from the normality measures. Based on the initial and final test measurement values of the individual strategy game group and the team strategy game group, no significant difference was found between the sub-dimensions of the problem-solving scale (Confidence, Self-Control, Avoidance) and the total scores of the creativity scale (p>0.05). When looking at the pre-test and post-test scores of individuals participating in individual strategy games, no significant difference was found in the sub-dimensions of the problem-solving scale, 'Self-Control' and 'Avoidance,' while a significant difference was found in the Trust dimension (t: 22.07; p < 0.05). A significant difference was also found between the pre-test and post-test scores on the creativity scale (t: -12.16; p < 0.05).