Yabancı dil öğretiminde yapay zeka ve akran dönütünün öğrencilerin yazma becerilerine etkisi
The effect of artificial intelligence and peer feedback on students' writing skills in foreign language teaching
- Tez No: 881749
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite düzeyinde İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrencilerin yazma becerilerinin gelişiminde yapay zeka uygulaması dönütünün ve akran dönütünün etkilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemler kullanılmıştır. Nicel veriler rubrik (dereceli değerlendirme ölçeği) aracılığıyla ön test-son test deney gruplarından oluşan yarı deneysel desen kullanılarak toplanırken nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda Marmara Bölgesinde bir üniversitenin hazırlık sınıflarında en iyi düzeyde (C seviyesi) öğrenim gören 40 hazırlık sınıfı öğrencisi bulunmaktadır. Deney 1 ve deney 2 gruplarında 20'şer öğrenci eşit bir şekilde yer almışlardır. Deney 1 grubundaki katılımcılar yazdıkları kompozisyonlara yapay zeka uygulaması tarafından dönüt alırken, deney 2 grubundaki katılımcılar akranları tarafından yazılı ve sözlü dönütler almışlardır. Araştırmanın nitel verileri katılımcılar arasından gönüllülük esasına göre seçilen 20 kişi ile görüşme formu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Deney araştırmacı tarafından 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi için öğrencilerin demografik bilgileri frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the effects of artificial intelligence feedback and peer feedback on the writing skills development of university-level English preparatory class students. The study employs both quantitative and qualitative methods. Quantitative data was collected using a rubric-based pre-test-post-test experimental design, while qualitative data was gathered through semi-structured interview forms. The study group consists of 40 top-level (C level) preparatory class students from a university in the Marmara Region. Each of the experimental groups 1 and 2 included 20 students equally. Participants in the experimental group 1 received feedback from an artificial intelligence model on their essays, while those in the experimental group 2 received written and oral feedback from their peers. Qualitative data was collected from 20 volunteers selected from the participants using an interview form. The experiment was conducted by the researcher over a period of 10 weeks.For the analysis of quantitative data, the demographic information of the students was analyzed using frequency, percentage, mean, and standard deviation.