Türkiye'de kripto paraların yatırım ve ödeme aracı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cryptocurrencies as an investment and payment instrument in Turkey
  1. Tez No: 881779
  2. Yazar: KÜBRA ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dijital çağımızda, para birimlerinin işleyiş şeklimiz üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan, merkezi olmayan ve dijital bir para birimidir. Blok zinciri teknolojisi ve kriptografiyi kullanarak güvenli ve şeffaf işlemler sunarken geleneksel para sistemlerine kıyasla birçok avantajıda beraberinde getirmektedir. Merkezi bir otoriteye bağlı olmaması sansüre ve manipülasyona karşı dirençli olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda tercih edileblirliğini arttırmaktadır. Bu araştırmada da enflasyon ve altında yaşanan değişimlerin kripto para yatırımlarına nasıl yansıdığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda enflasyon oranı ve altın getiri oranı ile en popüler kripto para olan Bitcoin işlem hacmi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Analiz sonuçları, yalnızca TÜFE'den BTC'ye doğru anlamlı bir nedensellik ilişkisinin var olduğunu, ancak diğer değişkenler arasında anlamlı bir nedensellik ilişkisinin bulunmadığını göstermiştir. Bu çerçevede, TÜFE'nin bağımsız BTC'nin ise bağımlı degişken olarak modelde yer aldığı bir regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucuna, TÜFE'nin BTC üzerinde negatif yönde etkisi görülse de bu etkinin anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our digital age, currencies have a significant impact on the way we operate. Bitcoin is a decentralized digital currency created by Satoshi Nakamoto in 2009. It offers secure and transparent transactions using blockchain technology and cryptography, while also bringing many advantages compared to traditional money systems. The fact that it is not dependent on a central authority means that it is resistant to censorship and manipulation. In this case, it increases its preferability. This study aims to examine how the changes in inflation and gold are reflected in cryptocurrency investments. In this sense, the relationship between the inflation rate, gold return rate and the trading volume of Bitcoin, (the most popular cryptocurrency), is analyzed. Monthly data covering the years 2017- 2023 were used in the study. The results of the analysis showed that there is a significant causality relationship only from CPI to BTC, but there is no significant causality relationship between the other variables. In this framework, a regression analysis was conducted with CPI as the independent variable and BTC as the dependent variable. The result oshows that although CPI has a negative effect on BTC, this effect is not significant.