Lisansüstü eğitimin okul yöneticilerine yansımaları: Okul yöneticilerine göre sorunlar ve çözümler
Postgraduate education for school administrators reflections: Problems according to school administrators and solutions
  1. Tez No: 881788
  2. Yazar: HALİM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda çağcıl bir eğitim ve toplum için okul yöneticilerinin eğitim alanındaki güncel bilgiyi takip etmesi, yeni uygulamalar hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olması ve mesleki ağlarını genişletme fırsatına sahip olması önemli bir gerekliliktir. Derinlemesine bir öğrenme ve uzmanlaşma süreci olarak görülen lisansüstü eğitim; okul yöneticilerinin söz konusu öncelikli niteliklerinin yanı sıra pedagojik becerilerin güçlenmesinden liderlik yetkinliklerini artmasına, araştırma ve analiz becerilerini gelişmesinden karar alma süreçlerinde daha bilinçli ve etkili olmalarına kadar birçok unsur üzerinde etkisi olan kapsamlı bir mesleki gelişim programı olarak düşünülebilir. Bu süreçte lisansüstü eğitimin okul yöneticilerine farklı boyutlarda etkileri, kazanımları, zorlukları gibi yansımaları olmaktadır. Bu çalışmayla lisansüstü eğitimin okul yöneticilerine yansımalarıyla birlikte getirdiği zorlukların ve kazanımların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde okul yöneticilerinin lisansüstü eğitim konusu, lisansüstü eğitimin etkileri, kazanımları, zorlukları ve zorluklara karşı çözüm önerilerine yönelik görüşleri incelenmiştir. Metodolojik yaklaşım olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim çalışması benimsenmiştir. Araştırma; amaçlı örneklem metotlarından ölçüt örneklem yöntemleriyle lisansüstü eğitimin okul yöneticilerine yansımalarına yönelik kapsamlı ve detaylı veri sunabilecek okul yöneticileri arasından belirlenen 20 katılımcı ile yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak elde edilen verinin analizinde, içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda araştırılan olguya ilişkin okul yöneticilerinin lisansüstü eğitime ilişkin görüşleri psikososyal, kişisel gelişim, mesleki ve psikolojik olarak dört tema; okul yöneticilerine lisansüstü eğitimin etkileri psikolojik, sosyal, akademik ve iş hayatına dönük olarak dört tema; okul yöneticilerinin lisansüstü eğitimden kazanımları iş hayatına dönük, ekonomik, akademik, sosyal ve bireye dönük olarak beş tema; okul yöneticilerinin lisansüstü eğitim sürecinde yaşadıkları zorluklar çalışma hayatına ve eğitim politikalarına yönelik, yasal, psikolojik, aile hayatına yönelik, ekonomik, akademik ve sosyal zorluklar şeklinde yedi tema ve son olarak okul yöneticilerinin lisansüstü eğitimde yaşanan zorluklara ilişkin çözüm önerileri politika yapıcılara ve karar alıcılara yönelik, kişisel, mesleki ve çevresel olarak belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin toplamda 24 temaya ilişkin görüşlerinin analizi sonucunda katılımcılar, lisansüstü eğitimin psikososyal, kişisel gelişim, mesleki ve akademik boyutlarda olumlu etkiler sağladığını belirtmişlerdir. Ancak, lisansüstü eğitim sürecinde yaşanan yoğunluk ve baskılar, zaman yönetimi zorluğu, mobbing ve mesleki yoğunlukla akademik çalışmaların yoğunluğunun dengelenememesi gibi zorluklarla da ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, lisansüstü eğitimin eğitim politikaları ve mevzuatla desteklenmesi, lisansüstü eğitim almanın getirilerinin yeniden düzenlenmesi, zaman yönetimi ve kişisel gelişim becerilerinin öneminin vurgulanması önerilmektedir. Bu öneriler, okul yöneticilerinin lisansüstü eğitimden maksimum fayda sağlamalarına ve eğitim sektöründe etkili liderlik rolleri üstlenmelerine yardımcı olabilir. Okul yöneticilerinin sağladığı tüm katkıların; önce okula, sonra eğitim sistemine ve daha sonra bir üst sistem olan sosyal sistemlere yansıyarak çağcıl dönüşümlere zemin hazırlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
For a contemporary education and society in the 21st century, it is an important requirement for school administrators to follow current knowledge in the field of education, to have an in-depth understanding of new practices and to have the opportunity to expand their professional networks. Graduate education, which is seen as a process of in-depth learning and specialisation, can be considered as a comprehensive professional development programme that has an impact on many factors from strengthening pedagogical skills to increasing leadership competencies, from improving research and analysis skills to being more conscious and effective in decision-making processes. In this process, postgraduate education has different effects on school administrators in different dimensions such as gains and difficulties. In this study, it was aimed to determine the difficulties and gains brought by postgraduate education to school administrators. In the research process, the opinions of school administrators on the subject of postgraduate education, the effects of postgraduate education, gains, difficulties and solutions to the difficulties were examined. As a methodological approach, a phenomenological study from qualitative research methods was adopted. The research was conducted with 20 participants who were determined among school administrators who could provide comprehensive and detailed data on the reflections of postgraduate education on school administrators with criterion sampling and maximum diversity sampling methods. Content analysis technique was used to analyse the data obtained through semi-structured interviews. As a result of the analysis, the views of school administrators on postgraduate education on the phenomenon researched were divided into four themes as psychosocial, personal development, professional and psychological; the effects of postgraduate education on school administrators were divided into four themes as psychological, social, academic and business life oriented; the gains of school administrators from postgraduate education were divided into five themes as business life oriented, economic, academic, social and individual oriented; The difficulties experienced by school administrators in the postgraduate education process are named as legal, psychological, family life, economic, academic and social difficulties towards working life and educational policies; and finally, the solution suggestions of school administrators regarding the difficulties experienced in postgraduate education are named as personal, professional and environmental towards policy makers and decision makers. As a result of the analysis of school administrators' views on 24 themes in total, the participants stated that postgraduate education provided positive effects in psychosocial, personal development, professional and academic dimensions. However, the intensity and pressures experienced during the postgraduate education process were also associated with difficulties such as time management difficulties, mobbing, and the inability to balance the intensity of professional and academic studies. The results of the study suggest that postgraduate education should be supported by educational policies and legislation, the benefits of postgraduate education should be reorganised, and the importance of time management and personal development skills should be emphasised. These recommendations may help school administrators to gain maximum benefit from postgraduate education and assume effective leadership roles in the education sector. It is thought that all the contributions provided by school administrators will be reflected first to the school, then to the education system and then to the social systems, which is a higher system, and will pave the way for contemporary transformations.