Duygudurum düzenleme ve bir başa çıkma stratejisi olarak müziğin gelişim dönemleri bağlamında incelenmesi
Examining music as an emotion regulation and coping strategy in the context of developmental stages
  1. Tez No: 881789
  2. Yazar: DERYA ÇALIŞIR YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NEJAT AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin müziği bir başa çıkma stratejisi ve duygudurum düzenleme aracı olarak kullanımını gelişim dönemleri bağlamında incelemek ve Sӓӓrikӓllio (2008) tarafından geliştirilen“Music in Mood Regulation”ölçeğini Türkçeye uyarlamaktır. Bireylerin müziğe başvurma sıklığı, müziğe verdikleri önem ve müzik dinleme nedenlerinin yaş grupları arasında farklılık gösterebileceği düşünüldüğünden çalışma gelişim dönemleri bağlamında incelenmiştir. Müzik ile Duygudurum Düzenleme Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması için 172 kadın, 93 erkekten oluşan için 265 kişilik bir örneklem grubu ile çalışma yapılmıştır. Ölçek uyarlama çalışması için doğrulayıcı faktör analizi, madde faktör analizleri ve eş değer ölçek olarak kullanılan Duygu Düzenleme Anketi ile pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Müzik ile Duygudurum Düzenleme Ölçeği Cronbach alfa katsayılarının eğlence alt boyutu için .89, canlanma alt boyutu için .88, güçlü his alt boyutu için .89, dikkati dağıtma alt boyutu için .87, serbest bırakma alt boyutu için .92, bilişsel değerlendirme alt boyutu için .87, teselli alt boyutu için .87, ölçeğin tümü için .90 düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Bireylerin müziği bir başa çıkma stratejisi ve duygu düzenleme aracı olarak kullanımını gelişim dönemleri bağlamında incelemek için MDDÖ ile birlikte çalışmada Güçler ve Güçlükler Anketi ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada 393 kadın, 169 erkek olmak üzere toplam 562 kişilik bir örneklem grubu ile çalışılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcıların duygu düzenleme stratejilerinden en çok eğlence için müziği kullandıkları tespit edilmiştir. Genç yetişkinlerin müziğe daha fazla önem verdiği, yetişkinlerin ise daha az önem verdiği belirlenmiştir. Eğlence, dikkati dağıtma ve güçlü his stratejileri cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermiştir. Ergenlik dönemindeki bireyler en yüksek toplam güçlük puanını alırken, yaşlılık dönemindeki bireyler en düşük puanı almıştır. Olumlu sosyal davranış puanları ise yaş ilerledikçe artmakta ve kadınlar bu alanda erkeklerden daha yüksek puan almaktadır. Eğitim düzeyine göre toplam güçlük ve olumlu sosyal davranış puanlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca toplam güçlük puanının MDDÖ stratejileri ile arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the use of music as a coping strategy and mood regulation tool by individuals within the context of developmental periods, and to adapt the“Music in Mood Regulation”scale developed by Sӓӓrikӓllio (2008) into Turkish. Since the frequency of turning to music, the importance given to music, and the reasons for listening to music may vary among age groups, the study was examined in the context of developmental periods. For the adaptation of the Music in Mood Regulation Scale into Turkish, a sample group consisting of 265 participants (172 females, 93 males) was used. Confirmatory factor analysis, item factor analyses, and Pearson product-moment correlation coefficient with the Emotion Regulation Questionnaire, which was used as an equivalent scale, were calculated for the scale adaptation study. The Cronbach's alpha coefficients of the Music in Mood Regulation Scale were determined to be .89 for the entertainment subscale, .88 for the revival subscale, .89 for the strong feeling subscale, .87 for the distraction subscale, .92 for the discharge subscale, .87 for the cognitive reappraisal subscale, .87 for the comfort subscale, and .90 for the entire scale. To examine the use of music as a coping strategy and emotion regulation tool in the context of developmental periods, the Strengths and Difficulties Questionnaire and Personal Information Form were used alongside the Music in Mood Regulation Scale. The study was conducted with a sample group of 562 participants (393 females, 169 males), and a relational survey model was used to measure the relationship between variables. It was found that participants primarily used music for entertainment as an emotion regulation strategy. Young adults were found to place more importance on music, while adults placed less importance on it. The strategies of entertainment, distraction, and strong feelings showed significant differences by gender. Adolescents had the highest total difficulty scores, while elderly individuals had the lowest scores. Positive social behavior scores increased with age, and women scored higher than men in this area. Significant differences were observed in total difficulty and positive social behavior scores according to education levels. Additionally, a low positive correlation was observed between total difficulty scores and the Music in Mood Regulation strategies.