İleri evre akciğer kanseri hastalarında karşılanmamış bakım gereksinimlerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of unmet care needs on quality of life in patients with advanced lung cancer
- Tez No: 881818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, ileri evre akciğer kanseri hastalarında karşılanmamış bakım gereksinimlerinin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 15.11.2022-30.04.2023 tarihleri arasında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tedavi gören ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 294 ileri evre akciğer kanseri hastaları ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; Birey Tanıtıcı Bilgi Formu, Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği (DBGÖ-KF) ve Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC-QLQ-C30) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler; bağımsız örneklem t test, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Benferoni testi, Pearson kolerasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada yer alan ileri evre akciğer kanseri hastalarının DBGÖ-KF puan ortalamaları 105,86±15,61; sağlık hizmeti ve bilgilendirme gereksinimi alt boyut puan ortalamaları 52,77±6,95; psikolojik gereksinim alt boyut puan ortalamaları 24,79±8,50; günlük yaşam gereksinimleri alt boyut puan ortalamaları 21,13±2,73; cinsellik gereksinimleri alt boyut puan ortalamaları 7,17±3,31 olarak tespit edilmiştir. Hastaların yaşam kalitesi ölçeği puan ortalamaları ise fonksiyonel boyut için 50,90±12,45, semptom boyutu için 40,21±13,13 ve genel sağlık boyutu için 60,35±13,68 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate the effect of unmet care needs on quality of life in advanced lung cancer patients. The study was conducted between 15.11.2022-30.04.2023 with 294 advanced lung cancer patients who were treated at Izmir Provincial Health Directorate Health Sciences University Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital and met the inclusion criteria. The data were collected using the Individual Descriptive Information Form, Supportive Care Needs Scale Short Form, and European Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Scale. The data were analysed using descriptive statistical methods; independent sample t test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Benferoni test, Pearson correlation analysis and Regression analysis. The mean scores of the advanced stage lung cancer patients in the study were 105.86±15.61; the mean scores of the health service and information needs sub-dimension were 52.77±6.95; the mean scores of the psychological needs sub-dimension were 24.79±8.50; the mean scores of the daily life needs sub-dimension were 21.13±2.73; and the mean scores of the sexuality needs sub-dimension were 7.17±3.31. The mean ölçscores of the quality of life scale were calculated as 50.90±12.45 for the functional dimension, 40.21±13.13 for the symptom dimension and 60.35±13.68 for the general health dimension.