Oryantiring sporcularının sportmenlik davranışlarının incelenmesi
Investigation of sportsmanship behavior in orienteering athletes
  1. Tez No: 881843
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Oryantiring, katılımcıların belirli bir harita ve pusula kullanarak doğada kontrol noktalarını bulmalarını gerektiren, dayanıklılık ve navigasyon becerilerini içeren bir spor dalıdır. Bu spor, fiziksel ve zihinsel yetenekleri bir araya getirerek benzersiz bir deneyim sunar. Ancak, oryantiring gibi rekabetçi sporlarda sportmenlik, etik ve moral değerlere uygun davranma, diğer sporculara saygı gösterme ve kurallara tam uyum sağlama önemlidir. Bu çalışma, oryantiring sporcularında sportmenlik kavramının önemini vurgulamakta ve bu davranışların geliştirilmesi için stratejileri incelemektedir. Sportmenlik kavramının tanımı, etkileyen faktörler ve sporcular üzerindeki etkileri bu bağlamda detaylıca ele alınmaktadır. Sonuç olarak, spor etiği ve sporcuların karakter gelişimi açısından bu araştırma, oryantiring sporunda sportmenlik değerlerinin teşvik edilmesine ve geliştirilmesine yönelik önemli bir katkı sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2022-2023 sezonundaki 'U14 ve Büyükler Oryantiring Şampiyonası' yarışmalarına katılan sporcuların sportmenlik davranışlarının incelenmesidir. Araştırma, tarama özelliği taşıyan bir nicel araştırmadır ve olası neden-sonuç ilişkileri hakkında değerli çıkarımlar elde edilmektedir. Çalışma kapsamında, örneklem olarak 2022-2023 sezonu U14 ve Büyükler Oryantiring Şampiyonası'na katılan 201 sporcu seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Çok Boyutlu Sportmenlik Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan araştırma verileri, uygun veri analiz programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, sporcuların sportmenlik davranışlarının cinsiyet, yaş, spor yapma süresi, milli sporcu olma durumu ve eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre nasıl değiştiğini incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Orienteering is a sport that involves endurance and navigation skills, requiring participants to aim for control points in nature using a map and compass. This sport offers a unique experience by combining physical and mental abilities. However, in competitive sports such as orienteering, sportsmanship, acting in accordance with ethical and moral values, respect for other athletes and full compliance with the rules are important. This study emphasizes the importance of the concept of sportsmanship in orienteering athletes and examines strategies to develop these behaviors. The definition of the concept of sportsmanship, affecting factors and its effects on athletes are discussed in detail in this context. As a result, in terms of sports ethics and the character development of athletes, this research makes an important contribution to the promotion and development of sportsmanship values in Orientlerine sport. The purpose of this study is to examine the sportsmanship behavior of athletes participating in the 'U14 and Senior Orienteering Championship' in the 2022-2023 season organized by the Turkish Orienteering Federation. The research is a quantitative research with a screening feature and valuable inferences are obtained about possible cause-effect relationships. Within the scope of the study, approximately 201 athletes participating in the 2022-2023 season U14 and Senior Orienteering Championship were selected as samples. Multidimensional Sportsmanship Behavior Scale was used as a data collection tool. The collected research data were analyzed using appropriate data analysis programs. The findings of the research examined how athletes' sportsmanship behaviors vary according to variables such as gender, age, duration of sports, status of being a national athlete and education level.