The influence of collectivism and indulgence on service recovery, satisfaction, and intention to complain
Kısıtlayıcılık ve kolektivizmin hizmet telafisi, müşteri memnuniyeti algılaması ve şikayet etme eğilimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 881842
  2. Yazar: KAAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma kültürel farklılıkların (kısıtlayıcılık ve kolektivizm) hizmet telafisi çabaları, hizmet telafisi paradoksu, müşteri memnuniyeti ve şikayet etme eğilimine etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla, turistlerin konaklama işletmesi tarafından sunulan hizmet telafisi çabalarını ve hizmet telafisi paradoksunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirlemede etkisi olabileceği düşünülen düşkünlük-kısıtlayıcılık (indulgence-restraint) paradigması ve çevrimiçi şikayette bulunup bulunmama eğilimleri de bireycilik-kolektivizm (individualism-collectivism) paradigması ile ilişikli olarak incelemektedir. Düşkünlük özelliğine zıt olarak, Türkiye gibi daha çok kısıtlayıcı kültür özelliğine yakın bir kültürden gelen Türk turistlerin pozitiften ziyade negatif deneyimleri hatırlama olasılıkları daha yüksektir. Bu çalışmadaki negatif durum hizmet telafisi çabasından önce gerçekleşen hizmet hatasıdır. Dolaysıyla kısıtlayıcı kültürün hizmet telafisi çabalarına olumlu tepki vermeme yönünde etkide bulunduğu söylenebilir. Ayrıca Türk turistlerin çevrimiçi şikayette bulunmak yerine şahsen şikayette bulunmayı tercih ettikleri görülmüştür. Kolektivist kültürlerden (örneğin Türkiye gibi) insanlar, genel olarak uyuma daha fazla değer verdikleri ve yüzleşmekten kaçınma eğiliminde oldukları için çevrimiçi şikayette bulunma olasılıklarının daha yüksek olması beklenirdi. Kültürel özelliklerin turistlerin memnuniyetlerini, onların hizmet hatası ve hizmet telafisi çabalarına tepkilerini ve hizmet telafisi paradoksunun gerçekleşip gerçekleşmemesini etkilediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of cultural characteristics (indulgence-restraint and individualism-collectivism) on customer satisfaction and customer intention to complain in the Turkish tourism industry. Based on the fact that tourist behaviour in Turkey has not been sufficiently studied, especially from the perspectives of these two above cultural dimensions, the study intends to shed further light on tourist behaviour in Turkey. Hence, this study focuses on how tourists respond to service failures and service recovery attempts, expected to be influenced by the indulgence-restraint paradigm. Additionally, the study examines tourists' intention to make face-to-face or online complaints, also expected to be influenced by the collectivism-individualism paradigm. As Turkish tourists come from a culture inclined towards restraint rather, making them more likely to remember negative experiences. Hence, it may be stated that restraint characteristics influence service recovery attempts negatively. Additionally, Turkish tourists preferred to make in-person complaints, rather than online complaints. People from collectivistic cultures (e.g. Turkey) are expected to be more likely to make an online complaint, as, in general, they value harmony more and tend to avoid confrontation. Based on the above, it may be put forward that this study fills an important gap in the literature, and has both theoretical and practical implications regarding the influence of cultural characteristics on service failure and service recovery perceptions of tourists.