Az gelişmiş ülkelerde GSYİH'nın makine öğrenmesi algoritmaları ile tahminlenmesi
Forecasting GDP in less developed countries with machine learning algorithms
- Tez No: 881856
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonometri, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, az gelişmiş ülkelerdeki ekonomik performansı belirleyen yenilik ve inovasyon faktörleri incelenmiş ve en iyi kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) tahminini gerçekleştiren makine öğrenimi modelinin seçilmesi amaçlanmıştır. Gelir, hem az gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için kişi başına düşen GSYİH üzerinde önemli bir etkendir. Bu çalışmada, Ar-Ge, teknoloji ve eğitim gibi yenilik faktörleri kullanılmış ve bu faktörlerle kişi başına düşen GSYİH tahmin edilmiştir. Çalışmada kullanılan veri seti, 2021 yılında Muhammad Khan Salar tarafından derlenmiştir.Analiz sonuçlarına göre, en iyi kişi başına düşen GSYİH tahminini sağlayan modelin ExtraTree olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, innovation and innovation factors that determine the economic performance in underdeveloped countries were examined and it was aimed to select the machine learning model that best predicts the Gross Domestic Product (GDP) per capita. Income is an important driver of GDP per capita for both underdeveloped and developing countries. In this study, innovation factors such as R&D, technology and education were used and GDP per capita was estimated with these factors. The data set used in the study was compiled by Muhammad Khan Salar in 2021. According to the analysis results, it was concluded that the model that provides the best per capita GDP prediction is ExtraTree.