Factors affecting performance of collaborations between start-ups and established companies in Turkey
Türkiye'de start-up ve köklü firmalar arasındaki iş birliklerinin performansını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 881920
  2. Yazar: YASEMİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT NİSAN GÖKŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLFET ZEYNEP ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Start-up'lar ve köklü şirketler, birbirini tamamlayan farklı kaynaklara sahip oldukları için karşılıklı fayda yaratacak iş birlikleri kurmaktadırlar. Bu tür etkileşimlerin en yaygın ve geleneksel yolu finansal yatırımlara dayansa da start-up'lar ile köklü şirketler arasındaki iş birlikleri zaman içinde farklı şekillere dönüşmüştür. Her bir paydaşını tatmin edecek verimli bir sonuç yaratmak amacıyla çeşitli paydaşları bir araya getirme girişimi olarak tanımlanabilen 'birlikte oluşturma' iş birliği modeli (Normann & Ramirez, 1993), bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki start-up'lar ile köklü şirketler arasındaki 'birlikte oluşturma' anlayışına dayalı iş birlikleri performasını etkileyen faktörleri start-up perspektifinden aydınlatmayı amaçlamaktadır. Köklü bir şirketle iş birliklerinin zorlukları, köklü şirketin finansal olmayan kaynak katkıları ve finansal yatırımı, start-up'ların geçmiş deneyimı ve köklü şirketlerin büyüklüğü, çalışmanın bağımsız değişkenleridir. Bu çalışmanın teorik çerçevesini Steiber, Alänge ve Corvello (2021) tarafından önerilen performans ölçüm çerçevesi oluşturmaktadır. Türkiye'deki 30 start-up'tan anket yoluyla veriler toplanmıştır. Hipotezler, regresyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuçlar, köklü şirketlerin finansal yatırımlarının ve büyüklüğünün iş birliklerinin performansı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Start-ups and established companies build collaborations to create mutual benefits as they have complementary resources. Even though the most common and traditional way of such interactions is based on financial investments, collaborations between start-ups and established companies have taken various forms in time. Co-creation model, which can be described as an attempt to gather various stakeholders together in order to create a fruitful outcome satisfying each stakeholder of the collaboration (Normann & Ramirez, 1993), is the focus of this study. This study aims to identify the factors affecting performance of collaborations based on co-creation concept between start-ups and established companies in Turkey from the start-up perspective. Challenges of collaboration with an established company, non-financial resource contributions and financial investment by the established company, past experience of the start-up, and size of the established company are the independent variables of the study. The performance measurement framework suggested by Steiber, Alänge and Corvello (2021) establishes the theoretical framework of this study. Data was collected from 30 start-ups in Turkey via a questionnaire. The hypotheses have been tested through regression analysis. Findings demonstrate that financial investment by and size of the established company have an impact on the performance of collaborations.