T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerdeki ilaçların bitkiler ile etkileşimleri ve sağlık personelinin bilgi performansının değerlendirilmesi
Interactions of medicines with plants and evaluation of information performance of health personnel in hospitals affiliated to the Ministry of Health
- Tez No: 881923
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu akademik çalışma, ilacın kullanıldığı tüm sağlık tesisleri ve halk arasında popüler kullanım içeriğine sahip bitkiler ile arasındaki ilişkinin ortak paydasını çözümler niteliktedir. Bu çözümleme ise hasta tedavi şeması ve uygulama safhasında büyük rol oynayan sağlık personellerinin bilgi- uygulanabilirlik performansının gerekli yöntemler (etkin ve analiz edilebilir anket içeriği) ile analizi sonucunda mümkün olmuştur. Bu etkileşimlerin başta hekim ve eczacılar olmak üzere tüm sağlık personelleri tarafından bilinirliği ve uygulanabilinirliğinin tespit edilmesi amacıyla, etkin ve analiz edilebilir 34 soruluk bir anket yapılmıştır. Aynı zamanda sağlık tesislerinde bulunan ilaçların analizi için Batman Beşiri İlçe Devlet Hastanesi'nin malzeme içeriği incelenmiştir. İlgili sağlık tesisinde bulunan stok bilgileri ve bu ürünlerin etkileşime girdiği bitkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This academic study analyzes the common denominator of the relationship between the medicine and all health facilities where it is used and plants that are popular among the public. This analysis was made possible as a result of the analysis of the patient treatment scheme and the knowledge-feasibility performance of healthcare personnel who play a major role in the implementation phase, using necessary methods (effective and analysable survey content). In order to determine the awareness and applicability of these interactions among all healthcare personnel, especially physicians and pharmacists, an effective and analyzable survey of 34 questions was conducted. At the same time, the material content of Batman Beşiri District State Hospital was examined for the analysis of drugs in health facilities. Stock information in the relevant health facility and the plants with which these products interact have been determined.