Evaluation of the bond strength of different types of artificial teeth by using the surface treatment of denture bases manufactured with different methods
Farklı yöntemlerle üretilen kaidelerin yüzey işlemleri uygulanan farklı tipteki yapay dişlere bağlanma mukavemetinin değerlendirilmesi
- Tez No: 881924
- Danışmanlar: PROF. ÖZLEM MALKONDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Muntaş, Seren. (2024). Farklı Yöntemlerle Üretilmiş Kaidelerin Yüzey İşlemleri Uygulanarak Farklı Türdeki Yapay Dişlere Bağlanma Dayanımının Dğerlendirilmesi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, İstanbul. Bu deneysel çalışmanın amacı Konvansiyonel , CAD/CAM ve 3 boyutlu baskı yöntemleriyle üretilen kaidelerin dişlerle olan bağlantısına yüzey işlemlerinin ve termosiklüsün etkisini değerlendirmektir. 3 farklı yöntemle hazırlanan (ısı ile polimerize olan, CAD/CAM kazıma ve 3 boyutlu baskı) kaide materyalleri ve dişler kullanıldı. Bu kaide ve dişlerden toplam 192'şer örnek hazırlandı ve her yöntem (n=64) kendi içerisinde yüzey işlemi uygulanmayan (n=16) , kumlama (n=16), monomer uygulaması (n=16) ve kumlama + monomer uygulaması (n=16) şeklinde 4 alt gruba ayrıldı. Akrilik kaide diskleri STL verileri (Standart Mozaik Dili) Meshmixer yazılımı kullanılarak (15 mm x 15 mm x 8 mm) boyutunda tasarlandı. Üst birinci büyük azı dişinin Trios 3 (3 Shape Trios, Kopenhag, Danimarka) marka ağız içi tarayıcıyla taranması sonucu elde edilen STL verilerine uygun olarak 3 boyutlu baskı ve CAD/CAM 'den örnekler üretildi. Kumlama grubunda 250 μm boyutundaki Al2O3 partikülleri 1 cm uzaklıktan 2 bar basınçla 30 sn püskürtüldü ve ardından ultrasonik temizleyicide 5 dakika gliserinde bekletildi. Monomer grubunda 60 sn süreyle küçük fırçalarla monomer uygulandı. Kumlama ve monomer grubunda ise bu iki işlem sırasıyla gerçekleştirildi. Ardından üreticinin talimatlarına uygun olarak dişler kaide örneklerine yapıştırıldı. Her grupta her yüzey işlemi için 16 adet numune hazırlanarak kontrol ve yaşlandırma olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her gruptan sekiz numune, 30 saniyelik bir bekleme süresi ve 10 saniyelik bir transfer süresi boyunca 5°C'de soğuk suya ve ardından 55°C'de sıcak suya tekrar tekrar daldırılarak aynı termal sıcaklığa maruz bırakıldı. İşlem 5000 döngü boyunca tekrarlanarak cihazdaki sayaç ile kayıt altına alınmıştır. Numuneler, 1 mm/dk hızına sahip üniversal bir test makinesi olan Instron ile kesme bağlanma mukavemeti testine tabi tutuldu. Yüzey işlemi uygulanmayan grup, kumlama, monomer ve kumlama+monomer gruplarının bağlanma dayanımı ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Kumlama+monomer grubunun bağlanma dayanımı yüzey işlemi uygulanmayan grup, kumlama ve monomer gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,0001), Kumlama grubunun bağlanma dayanımı yüzey işlemi uygulanmayan ve monomer gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,0001), yüzey işlemi uygulanmayan ve monomer grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir(p=0,194). Konvansiyonel yöntemde bütün gruplarda, CAD/CAM yönteminde kumlama grubu hariç diğer tüm gruplarda, 3 boyutlu baskı yönteminde ise yalnızca yüzey işlemi uygulanmayan grupta termosiklüse maruz kalanların bağlanma dayanımı, termosiklüse maruz kalmayanlara göre anlamlı derecede daha düşük olduğu bulunmuştur. Diğer gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Konvansiyonel, CAD/CAM ve 3 boyutlu baskı gruplarının bağlanma dayanımı ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Konvansiyonel grubunun bağlanma dayanımı CAD/CAM ve 3 boyutlu baskı gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,0001), CAD/CAM grubunun bağlanma dayanımı 3 boyutlu baskı grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
Muntaş, Seren. (2024). Evaluation of the Bond Strength of Different Types of Artificial Teeth by Using the Surface Treatment of Denture Bases Manufactured with Different Methods. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Prosthetic Dentistry, Doctoral Thesis, Istanbul. The aim of this experimental study is to evaluate the effect of surface treatments and thermocycling on the bond strength of denture bases and teeth produced with Conventional, CAD/CAM, and 3D printing methods. Test samples were prepared with three different methods (heat-polymerized, CAD/CAM, 3D printing) used. Totally 192 samples were prepared from these denture bases and teeth also each method (n=64) was subdivided into four subgroups: no surface treatment (n=16), sandblasting (n=16), monomer application (n=16) and sandblasting + monomer application (n=16). Cylindrical denture base samples were designed in dimensions of 15 mm x 15 mm x 8 mm using STL data (Standard Tessellation Language) by Meshmixer software. Samples were produced from a 3D printer and CAD/CAM according to the STL data obtained by scanning the maxillary first molar tooth with the Trios 3 (3Shape Trios A/S, Copenhagen, Denmark) intraoral scanner. In sandblasting group, 250 μm Al2O3 particles were sprayed from a distance of 1 cm at 2 bar pressure for 30 seconds, followed by 5 minutes of immersion in glycerin in an ultrasonic cleaner. In the monomer group, monomer was applied with micro brushes for 60 seconds. In the sandblasting and monomer group, these two procedures were performed sequentially. Subsequently, in accordance with the guidelines provided by the manufacturer, the teeth with surface treatments applied were bonded to the samples of the denture base samples. With the samples being evenly divided into two subgroups: control and aging. Eight samples from each group were repeatedly immersed in cold water at 5°C and hot water at 55°C for 5000 cycles, with 30-second immersion period and a 10-second transfer time, recorded by the counter in the device. 5000 cycles simulate a 6-month period in the oral cavity. The specimens were subsequently submitted to a shear bond strength evaluation utilizing an Instron universal testing machine operating at a velocity of 1 mm/min. There was a statistically significant difference observed between the average shear bond strength of the No Surface Treatment, Sandblasting, Monomer and Sandblasting + Monomer groups (p=0.0001). The shear bond strength of the Sandblasting + Monomer group was statistically significantly higher than No Surface Treatment, Sandblasting and Monomer groups (p=0.0001). The shear bond strength of the Sandblasting group was statistically significantly higher than No Surface Treatment and Monomer groups (p=0.0001). There was no statistically significant difference observed between No Surface Treatment and Monomer groups (p=0.194). In Conventional method, bond strength of all surface treatment groups subjected to thermocycling was found to be significantly lower than those not subjected to thermocycling. In the CAD/CAM method, except for the Sandblasting group, the bond strength of all groups subjected to thermocycling was found to be significantly lower than those not subjected to thermocycling, while the Sandblasting group showed no statistically significant difference between thermocycled and non-thermocycled conditions (p=0.524). In the 3D Printing method, only the No Surface Treatment group's bond strength, subjected to thermocycling, was found to be significantly lower than those not subjected to thermocycling, while no significant difference was observed in other groups. There was a statistically significant difference observed among the average shear bond strength of the Conventional, CAD/CAM and 3D Print groups (p=0.0001). The bond strength of the Conventional group was statistically significantly higher than the CAD/CAM and 3D Print groups (p=0.0001) and the bond strength of the CAD/CAM group was statistically significantly higher than the 3D Print group (p=0.0001).