Platform transparency: A cross-country analysis of policymakers discourse on digital platforms' governance and transparency
Platform şeffaflığı: Politika yapıcıların dijital platformların yönetişimi ve şeffaflığına ilişkin söylemlerinin ülkeler arası analizi
- Tez No: 881934
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZ ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dijital platformların gönüllü bir istila derecesinde yaygınlaşırken karşılaştığımız bir soru var: sınırlar nelerdir? (Gawer, 2021). Dijital platformların iki ayırt edici özelliği, yoğun veri kullanımı ve ağ etkileri, genellikle tekelci bir ortam yaratır ve temel hak ihlalleri ile haksız rekabet olasılığını artırır (Kira ve diğerleri, 2021; Mlčúchová, 2022). Bu kadar geniş toplumsal ve ekonomik güç, özellikle gizlilik ihlalleri ve haksız rekabet açısından kötüye kullanım sorununu doğurur, bu nedenle doğru yönetim gerektirir (Gawer, & Srnicek, 2021). Ancak, dijital platformların nasıl işlediği hakkında bilgi eksikliği, onları düzenleme konusunda zorluklara yol açmıştır (Mallon, 2021). Kendi kendini yönetme en iyi strateji olarak önerilmiştir (Cusumano ve diğerleri, 2021). Bununla birlikte, büyük beş teknoloji şirketine karşı yüksek sayıda dava, farklı ülkelerden politika yapıcıların artan bir ilgisine neden olmuştur (Cusumano, 2022). Son olarak, AB'de Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ve Dijital Pazarlar Yasası (DMA) yürürlüğe girmiş ve şeffaflığı vurgulamıştır. Dolayısıyla platformlar, uyum için iş modellerini gözden geçirmelidir. Bu çalışma, Avrupa ülkelerinin parlamento söyleminde politika yapıcıların şeffaflık beklentilerinin evrimini izlemeyi amaçlamaktadır (Leone de Castris, 2024). Farklı Avrupa ülkelerindeki politika yapıcıların dijital platform şeffaflığını nasıl anladığı sorusuna yanıt vermeye çalışmakta, 2015-2022 yılları arasında 17 ülkenin parlamento konuşmalarını, ParlaMint verileri üzerinde bilgisayar destekli kuramsal çerçeve kullanarak (Nelson, 2020; Kuzman, 2023) haritalandırmaktadır. Bulgular, kullanıcıların savunmasızlığının şeffaflık beklentilerini belirlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital platforms have spread so widely that we face a question: what are the boundaries? (Gawer, 2021). Two distinguishing attributions of digital platforms, heavily depending on user data and benefitting from network effects, usually result in a monopolistic environment and increase the probability of fundamental rights violations and unfair competition (Kira et al., 2021; Mlčúchová, 2022). Such extensive societal and economic power brings together the abuse issue, especially regarding privacy violations and unfair competition, thus requiring strong governance (Gawer & Srnicek, 2021). However, the lack of information about how digital platforms operate has led to challenges in regulating them (Mallon, 2021). Self-regulation has been suggested as the best strategy (Cusumano et al. 2021). Nevertheless, the high number of lawsuits against big five tech companies has caused increasing attention from policymakers of different countries (Cusumano, 2022). Most recently, the Digital Services Act (DSA) and Digital Markets Act (DMA) have entered into force in the EU, emphasizing transparency. Now, the platforms need to revise their business models to comply with regulations. The study aims to track the evolution of transparency expectations of policymakers in European parliamentary discourse (Leone de Castris, 2024). It tries to answer the question of“How do policymakers in different European countries understand digital platform transparency?”by mapping the parliamentary discourse of 17 countries between 2015-2022, using a computational grounded theory framework (Nelson, 2020) on ParlaMint data (Kuzman, 2023). Findings show that the vulnerability of users defines transparency expectations.