İstanbul ilinde halk eğitimi merkezlerinde eğitim ve öğretimin el sanatları üzerinde etkisi
The effect of education and training in public education centers on handicrafts in Istanbul province
  1. Tez No: 881950
  2. Yazar: GÜLDENİZ AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu Tez, İstanbul ilindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde eğitim ve öğretimin el sanatları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İstanbul Halk Eğitimi Merkezlerinde El Sanatlarının eğitim ve öğretimdeki katkısının önemini ortaya koymak bu çalışmanın amacıdır. Bu amaç doğrultusunda, Microsoft Forms üzerinden oluşturulan anket formu ile, il genelinde 470 kursiyere ulaşılarak veri toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın başlangıcında, el sanatlarının ve Halk Eğitim Merkezlerinin önemine değinilmiştir. Ardından, halk eğitimi merkezlerinin el sanatlarına nasıl katkı sağladığı ve kursiyerler üzerindeki etkileri literatür taramasıyla incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda, halk eğitimi merkezlerindeki el sanatları kurslarının büyük bir ilgi gördüğü ve katılımcıların bu kurslara katılmaktan memnuniyet duydukları görülmüştür. Kursiyerlerin büyük çoğunluğu el sanatlarını geleneksel bir meslek olarak görmekte ve kültürümüzün devamı için katkı sağladığını düşünmektedir. Ayrıcı, halk eğitimi merkezlerinin sunduğu imkanların genişliği ve kalitesi de kursiyerler tarafından takdir edilmektedir. Eğitmenlerin uzmanlığı iletişim becerileri de kurs sürecini olumlu şekilde etkilemektedir. Sonuç olarak, İstanbul ilindeki Halk Eğitimi Merkezleri'n el sanat üzerinde önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Bu merkezlerde sunulan kaliteli eğitim imkanları sayesinde hem kültürel mirasımız korunmakta hem de vatandaşların kişisel gelişimleri desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of education and training on handicrafts in Public Education Centers in Istanbul. The aim of this study is to reveal the importance of the contribution of Handicrafts to education and training in Istanbul Public Education Centers. For this purpose, quantitative research method was applied using the survey method reaching 470 trainees. At the beginning of the study, the importance of handicrafts in our cultural heritage was mentioned. Then, how public education centers contribute to handicrafts and their effects on trainees were examined through a literature review. As a result of the analysis of the data, it was seen that handicraft courses in public education centers attracted great interest and the participants were pleased to attend these courses. The majority of trainees see handicrafts as a traditional profession and think that they contribute to the continuation of our culture. Additionally, the breadth and quality of the opportunities offered by public education centers are also appreciated by trainees. The expertise and communication skills of the instructors also positively affect the course process. As a result, it can be said that Public Education Centers in Istanbul play an important role in handicrafts. Thanks to the quality education opportunities offered in these centers, our cultural heritage is protected and the personal development of citizens is supported.