İklim değişikliği ve kıyı kentlerinin Hamburg'un sele karşı dirençliliği açısından irdelenmesi
An analysis of climate change and coastal cities in terms of Hamburg's resilience to flooding
- Tez No: 881951
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %10'u alçak rakımlı kıyı bölgelerinde ikamet etmektedir. Özellikle deniz seviyesi artışı, fırtına dalgalanmaları, kıyı erozyonu, siklonlar ve sellerden etkilenen kıyı toplulukları, iklim değişikliğine karşı savunmasız haldedir. Aynı zamanda bu bölgeler, ticaret, balıkçılık ve turizm gibi faaliyetler ile yerel ekonomiler için hayati önem taşır. Bu toplulukların ve kentlerin korunabilmesi, ancak iklim değişikliğinin etkilerinin doğru anlaşılması ve gerekli adaptasyon stratejilerinin uygulanması ile mümkündür. Deniz seviyesindeki yükselme, artan atmosfer ve okyanus sıcaklıkları, değişen yağış rejimleri ve sıklaşan aşırı hava olayları, iklim değişikliğinin kıyılarda yarattığı risklerin kanıtlarıdır. Okyanuslarda oluşan termal genleşme ve buzulların erimesi deniz seviyesi artışının ana sebepleridir. 21. yüzyıl boyunca dünya genelinde kıyıların %95'i deniz seviyesi artışı tehdidi ile yüzleşecek ve beraberinde ortaya çıkan seller, artan tuzluluk oranları, kıyı şeridinin değişmesi, yeraltı sularının tükenmesi gibi bir dizi probleme çözüm bulmak durumunda kalacaktır. 2004 yılından beri her yıl, dünya üzerinde bir bölgede en az bir kez katastrofik seller yaşanmış ve bu durum selleri küresel ısınmadan en belirgin etkisi haline getirmiştir. 2010 yılında Pakistan'da yaşanan sel felaketi 10 milyon kişiyi evsiz bırakmış, 9,7 milyar dolarlık hasara sebep olmuştur. Dünya'nın faklı bölgelerinde pek çok kıyı kenti artan sel tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu bağlamda, yapılan çalışmada, risk altındaki bazı kıyı kentleri olarak Amerika kıtasından New York, Kuzey Avrupa'dan Rotterdam, Akdeniz Havzası'ndan Venedik ve Asya kıtasından Singapur'un iklim değişikliğine adaptasyon stratejileri incelenmiştir. İklim kaynaklı doğal afetlerin sıklaşması kentsel dirençlilik kavramının önemini arttırmış, özellikle kıyı kentlerinin dirençli hale getirilmesini çok acil bir sorun olarak gündeme getirmiştir. Tez çalışması kapsamında, tarih boyunca sel tehdidi ile karşı karşıya kalan ve günümüzde su ile birlikte yaşamayı öğrenen bir şehir olarak karşımıza çıkan, Avrupa'nın en önemli liman ve ticaret merkezlerinden olan Hamburg şehri ele alınmıştır. Eski liman bölgesinin dönüştürülmesi ve şehre kazandırılması amacıyla ortaya çıkan Hafencity projesi ve bölgede hayata geçirilen sele karşı dirençlilik stratejileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sel riskine karşı geleneksel yaklaşımların dışında nasıl önlemler alınabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Approximately 10% of the world's population resides in low-lying coastal areas. Coastal communities, particularly those affected by sea level rise, storm surges, coastal erosion, cyclones, and floods, are highly vulnerable to climate change. At the same time, these regions are crucial to local economies due to activities such as trade, fishing, and tourism. Protecting these communities and cities is only possible through a proper understanding of the impacts of climate change and the implementation of necessary adaptation strategies. Rising sea levels, increasing atmospheric and ocean temperatures, changing precipitation patterns, and more frequent extreme weather events are evidence of the risks climate change poses to coastlines. Thermal expansion in the oceans and melting glaciers are the main drivers of sea level rise. Throughout the 21st century, 95% of the world's coastlines will face the threat of rising sea levels, necessitating solutions to a range of issues including floods, increased salinity, changing coastal lines, and depletion of groundwater. Since 2004, catastrophic floods have occurred at least once annually somewhere in the world, making floods one of the most prominent impacts of global warming. The 2010 flood disaster in Pakistan left 10 million people homeless and caused $9.7 billion in damages. Many coastal cities around the world are confronting the increasing threat of floods. In this context, this study examines the climate change adaptation strategies of selected coastal cities at risk: New York from the Americas, Rotterdam from Northern Europe, Venice from the Mediterranean Basin, and Singapore from Asia. The increasing frequency of climate-induced natural disasters has underscored the importance of urban resilience, particularly highlighting the urgency of making coastal cities more resilient. This thesis focuses on Hamburg, one of Europe's major port and trade centres, which has historically faced the threat of floods and learned to live with water today. The Hafencity project, initiated to transform and revitalize the old port area, and the flood resilience strategies implemented in this region are examined in detail. The study explores how measures beyond traditional approaches can be taken to mitigate flood risks.