Sağlık şirketlerine ait sürdürülebilirlik raporlarının GRI standartlarıyla karşılaştırılması: BIST'te bir uygulama
Comparison of sustainability reports of healthcare companieswith GRI standards: An application in BIST
- Tez No: 882016
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul (BIST)'da işlem gören sağlık şirketleri tarafından hazırlanan sürdürülebilirlik raporlarının, uluslararası anlamda kabul görmüş GRI (Global Reporting Initiative-Küresel Raporlama Girişimi) standartlarına uygunluğunun tespit edilmesi ve varsa farklılıkların neler olduğunun belirlenmesi ve belirlenen farklılıkların nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma örneklemini BIST'te işlem gören ve sürdürülebilirlik raporu hazırlayan sağlık şirketleri oluşturmaktadır. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada; çalışmaya konu olan sürdürülebilirlik raporları şirketlerin internet sitelerinden elde edilmiş ve içerik analizi yapılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda GRI konsolide veri setleri ile BIST'te işlem gören sağlık şirketlerinin hazırladığı sürdürülebilirlik raporlaması arasında doğrusal bir eğilim olmakla beraber çevre ve ekonomi kategorilerinde belirgin farklılıklar olduğu görülmüştür. İkinci aşamada araştırmaya konu olan şirketlerin yetkilileriyle birebir görüşülmüştür. Görüşme öncesi, oluşturulan görüşme formu ile yöneltilen sorular kapsamında GRI standartlarına göre eksiklikler tespit edilmiştir. Görüşme yapılan sağlık şirketi yöneticileri; yetersiz eğitim, standartların zamanında güncellenememesi, raporlarda esneklik sağlanması, kamunun teşvik sağlaması hususlarında destek verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to determine the compliance of sustainability reports prepared by healthcare companies listed on the Borsa Istanbul (BIST) with the globally recognized GRI (Global Reporting Initiative) standards, identify any differences, and investigate the reasons for these differences, if any. The study sample consists of healthcare companies listed on BIST that prepare sustainability reports. The research was conducted in two stages. In the first stage; The sustainability reports subject to the study were obtained from the companies' websites and content analysis was conducted. As a result of the content analysis, it was observed that there was a linear trend between the GRI consolidated data sets and the sustainability reporting prepared by healthcare companies traded on BIST, but there were significant differences in the environment and economy categories. In the second stage, one-on-one interviews were held with the officials of the companies subject to the research. Before the interview, deficiencies were identified according to GRI standards within the scope of the questions asked with the interview form. Interviewed healthcare company managers; They stated that support should be given regarding insufficient training, failure to update standards on time, flexibility in reports, and public incentives.