Yaratıcı drama çalışmalarının ilköğretim öğrencilerinin İngilizce öğrenmelerinde etkisi
The impact of creative drama activities on primary school students' English learning
  1. Tez No: 882018
  2. Yazar: ŞEYMANUR DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, temelinde tiyatro disiplinin yattığı yaratıcı drama çalışmalarının İlköğretim seviyesindeki öğrencilerin İngilizce öğrenme süreçlerindeki etkisini incelemektedir. Yaratıcı drama, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmek için etkili bir araç olarak kabul edilir ve bu çalışma, özellikle İngilizce öğrenme sürecine odaklanmaktadır. Tezin temel amacı, yaratıcı drama yöntemlerinin kullanımının İngilizce öğrenme sürecine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma kapsamında, yaratıcı drama çalışmalarının öğrencilerin dil becerileri üzerindeki etkisi, öğrencilerin motivasyon düzeyleri, özgüvenleri ve öğrenme sürecine katılımları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Ayrıca, tezde yaratıcı drama ve tiyatro arasındaki ilişkinin farkları ve benzerlikleri de detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Bu bağlamda, yaratıcı drama ve tiyatro arasındaki farkların ve benzerliklerin incelenmesi, her iki disiplinin öğrencilerin İngilizce öğrenme sürecindeki rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of creative drama activities, rooted in theatrical discipline, on the English learning processes of primary school students. Creative drama is acknowledged as an effective tool for enhancing students' language skills, and this study particularly focuses on the English learning process. The primary aim of the thesis is to evaluate the effects of employing creative drama methods on the English learning process. In line with this aim, within the scope of the research, the impact of creative drama activities on students' language skills, their levels of motivation, self-confidence, and their engagement in the learning process are being investigated. Additionally, the thesis will comprehensively address the differences and similarities between creative drama and theater. In this context, examining the distinctions and similarities between creative drama and theater will aid in better understanding the role of both disciplines in students' English learning process.