Türkiye'de ilkokul ve ortaokul kademelerinde matematik derslerinde web tabanlı eğitim yöntemi ile yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of postgraduate theses made using web-based education method in mathematics courses in primary and secondary schools in Turkey
  1. Tez No: 882031
  2. Yazar: MERVE MELDA KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Türkiye'de ilkokul ve ortaokul kademelerinde Web tabanlı eğitim yöntemi ile yapılan lisansüstü tezlerin nasıl bir eğilim gösterdiğini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada nitel yöntemlerden biri olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Tezlerin incelenmesi için tez inceleme formu oluşturulmuştur. Elde edilen veriler analiz edilirken nitel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında tez türlerinin çoğunluğunun yüksek lisans tezi olduğu, tezlerin dilinin ağırlıkla Türkçe olduğu, tezlerin yayın yılına göre dağılımının düzenli olmadığı ve yıllara göre farklılıklar gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Tezlerin yapıldığı üniversitelerin dağılımına bakıldığında en fazla çalışmanın Gazi Üniversitesi'nde ve Marmara Üniversitesi'nde, enstitü olarak ise Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Tezlerde en fazla Web Tabanlı, Teknoloji Destekli, Matematik Öğretimi, Matematik Eğitimi, Teknoloji kelimelerinin anahtar kelime olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Tezler en çok“Sayılar ve İşlemler”ile“Geometri ve Ölçme”öğrenme alanları üzerine yapılmıştır. Ortaokul kademesinde ilkokula göre daha fazla tez çalışması yapıldığı, tezlerde örneklem grubunun en fazla 61-75 kişi aralığında olduğu görülmüştür. Araştırma yöntemleri ve veri analiz yöntemleri incelendiğinde nicel yöntemin daha fazla benimsendiği görülmektedir. Veri toplama aracı olarak en yaygın kullanılan araçların başında başarı testleri ve görüşmeler gelmektedir. Tezlerin sonuçları incelendiğinde web tabanlı eğitim yöntemleri, matematik başarısını genellikle olumlu yönde etkilemiştir. Bu yöntemler, matematiğe yönelik tutum ve motivasyonda da genellikle olumlu sonuçlar sağlamış, nitel görüşmelerde de bu yöntem öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından genellikle olumlu karşılanmıştır. Sonuçlar, web tabanlı eğitimin gelecekteki araştırmalar için önemli yönler sunduğunu ve eğitim programlarının bu bulgular doğrultusunda geliştirilebileceğini göstermektedir. Araştırma sonunda araştırmacılar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçların yeni araştırmacılara rehber olacağı ve bu tez çalışmasının alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the trends in postgraduate theses conducted through web-based education methods at the primary and secondary school levels in Turkey. The study utilized document analysis, one of the qualitative research methods. A thesis review form was created to analyze the theses. The data obtained were analyzed using a qualitative data analysis method. The results revealed that the majority of the theses were master's theses, the language of the theses was predominantly Turkish, the distribution of the theses according to their publication year was irregular, and there were variations over the years. The distribution of the universities where the theses were conducted showed that the most studies were carried out at Gazi University and Marmara University, specifically within the Institute of Educational Sciences. It was observed that the most commonly used keywords in the theses were Web-Based, Technology-Assisted, Mathematics Teaching, Mathematics Education, and Technology. The theses mainly focused on the learning areas of“Numbers and Operations”and“Geometry and Measurement.”It was found that more thesis studies were conducted at the secondary school level compared to primary school, and the sample group in the theses mostly ranged between 61-75 participants. When examining research methods and data analysis techniques, it was noted that the quantitative method was more frequently adopted. The most commonly used data collection tools were achievement tests and interviews. The findings showed that web-based education methods generally had a positive impact on mathematics achievement. These methods also generally provided positive results in terms of attitudes and motivation towards mathematics, and qualitative interviews revealed that this method was generally well-received by students, teachers, and parents. The results suggest that web-based education offers important insights for future research and that educational programs can be developed in line with these findings. Various recommendations were made for researchers at the end of the study. It is believed that the findings of this research will guide new researchers and contribute to the literature.