The predictors of conspiracy theory belief in Türkiye during the COVID-19 pandemic
Türkiye'de COVID-19 pandemisi sırasında komplo teorilerine olan inancın belirleyicileri
- Tez No: 882058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN ENGİN MANSTRETTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Komplo teorileri, meşru otoritelerin sunduğu bilgilere alternatif anlatılar olarak ortaya çıkmakta ve epistemik belirsizliğin olduğu dönemlerde yaygınlaşma eğilimi göstermektedir. Geçmiş araştırmalar komplo teorilerine olan inancı bilgi eksikliği veya bireylerin psikolojik ve bilişsel özellikleri üzerinden açıklamıştır. Ancak bu çalışmalar, siyasi ve bilimsel otoritelere duyulan güvenin aşınmasına ve alternatif hakikat söylemlerinin çoğalmasına katkıda bulunan sosyolojik faktörleri açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu tez, küresel bir sağlık krizi bağlamında sosyolojik bir faktör olarak güveni inceleyerek komplo teorisi inançlarının daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır. Bunun için ekonomik sınıf, dindarlık ve siyasi ideoloji gibi sosyodemografik faktörleri kontrol ederek siyasi kurumlara, sağlık hizmetlerine, bilim insanlarına ve haber medyasına duyulan güvenin COVID-19 salgını sırasında sağlıkla ilgili komplo teorilerine olan inançla bağlantısını incelemektedir. Araştırma verisi, Nisan-Mayıs 2022 tarihleri arasında 1500 katılımcıyla yüz yüze gerçekleştirilen Türkiye COVID-19 Değerler Araştırması (TCVS) Anketinden elde edilmiştir. Çoklu regresyon analizine göre siyasi kurumlara, sağlık hizmetlerine ve bilim insanlarına güvenmeyen kişilerin komplo teorisi inancı anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca düşük ekonomik sınıftan olan ve dindar kişilerin komplo teorilerine daha az inandığı bulunmuştur. Bulgular, bilgi belirsizliğinin yüksek olduğu dönemlerde sağlıkla ilgili bilgi paylaşımında ve halk sağlığının yönetiminde güven inşa etmenin komplo teorilerine olan inancı azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Conspiracy theories tend to emerge as alternative narratives to the information provided by legitimate authorities and become widespread in times of epistemic uncertainty. While prior research has explained the belief in conspiracy theories through information deficiency or the psychological and cognitive characteristics of individuals, these explanations fall short in accounting for the sociological factors that contribute to the proliferation of alternative truth discourses with eroding trust in political and scientific authorities. This thesis aims for an expanded understanding of conspiracy theory beliefs by incorporating trust as a sociological predictor in a global health crisis context. It investigates how trust in political institutions, healthcare services, scientists, and the news media is connected to belief in health-related conspiracy theories during the COVID-19 pandemic, controlling for sociodemographic factors such as class, religiosity, and political ideology. Research data is obtained from the Turkey COVID-19 Values Study (TCVS) Survey, which was conducted face-to-face with 1500 participants between April and May 2022. According to the multiple regression analysis, people who distrust political institutions, healthcare services, and scientists have significantly higher levels of conspiracy theory belief. Moreover, lower class and greater religiosity predict lower belief in conspiracy theories. The findings indicate that building trust during the communication of health-related information and management of public health might decrease belief in conspiracy theories in times of informational uncertainty.