Evli bireylerde obsesif inanışlar ve anksiyetenin cinsel doyum üzerine etkisi
The impact of married individuals obsessive beliefs and anxiety onsexual satisfaction
- Tez No: 882081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, evli bireylerde obsesif inanışlar ve anksiyetenin cinsel doyum düzeyini yordayıp yordamadığını incelemeyi ve cinsel doyumun obsesif inanışlar ve anksiyete ile olan ilişkisini anlamak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın diğer bir amacı da obsesif inanışlar, anksiyete ve cinsel doyum ile araştırmada ele alınan bazı sosyo-demografik özellikler (yaş, evlenme biçimi, ekonomik düzey, evlilik süresi, eğitim düzeyi ve çocuk sayısı) arasındaki ilişkiyi veya farklılaşmayı incelemektir. Buna ek olarak, obsesif inanışlar ve anksiyete düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşma durumunun da ele alınması hedeflenmiştir. Araştırmaya 2023-2024 İstanbul'da ikamet eden 18-50 yaş arasındaki 276 kadın ve 238 erkek olmak üzere toplam 514 evli birey dahil olmuştur. Araştırmaya katılan evli bireylere kişisel bilgi formu, Obsesif İnançlar Ölçeği (OİÖ-44), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) uygulanarak veriler elde edilmiştir. Toplanan verilere frekans analizi, t-Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi, ANOVA, Levene Testi, LSD testi, Games-Howell testi, Tukey testi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi, regresyon analizi varsayımları Leverage, Tölerasn, VIF, Durbin Watson, Mahalonobis Uzaklığı, Cook Uzaklığı değerleri ve Histogram / P-P Plot grafikleri (Hata Puanlarının Normalliği için) kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırmada; kadınlarda obsesif inanışlar ve anksiyetenin cinsel doyum düzeyini yordadığı saptanırken erkeklerde ise obsesif inanışların cinsel doyumu yordamadığı ancak anksiyetenin cinsel doyumu yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether obsessive beliefs and anxiety predict sexual satisfaction levels in married individuals and to understand the relationship between sexual satisfaction and obsessive beliefs and anxiety. The other aim of this research is to examine the relationships or differences between obsessive beliefs, anxiety, and sexual satisfaction, and certain socio-demographic characteristics addressed in the study (age, method of marriage, economic status, duration of marriage, education level and number of children). Additionally, this study aims to examine the differentiation of obsessive beliefs and anxiety levels according to gender. A total of 514 married individuals, comprising 276 women and 238 men aged between 18-50 residing in Istanbul in 2023-2024, were included in the study. The data were obtained by administering a personal information form, the Obsessive Beliefs Scale (OBS-44), the Beck Anxiety Inventory (BAI), and the Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) to the participants. The collected data were analyzed using frequency analysis, t-tests, Pearson product-moment correlation analysis, ANOVA, Levene's test, LSD test, Games-Howell test, Tukey test, multiple linear regression analysis, regression assumptions including leverage, tolerance, VIF, Durbin-Watson, Mahalanobis distance, Cook's distance values, and histogram/P-P plot graphics (for normality of error scores). In this study, it was found that obsessive beliefs and anxiety predicted the level of sexual satisfaction in women, while in men, obsessive beliefs did not predict sexual satisfaction, but anxiety did.