Bel ağrısı olan hastalarda bel ağrısı ile ilgili tutum ve inanışların incelenmesi
Investigation of attitudes and beliefs related to low back pain in patients with low back pain
- Tez No: 882082
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, bel ağrılı hastaların bel ağrısı ile ilgili inanç ve tutumlarının ağrı şiddeti, sakatlık ve depresyonla ilişkisini incelemektir. Çalışmamıza 20-65 yaş aralığında 105 bel ağrılı hasta dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Bireylerin bel ağrısı hakkındaki inanç ve tutumları Bel-Sırt Ağrısı Tutumları Ölçeği, ağrı şiddeti Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği, Sakatlık düzeyi Oswestry Özürlülük İndeksi ve depresyon düzeyi ise Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi.Çalışmaya katılan bel ağrılı hastaların yaş ortalaması 40,75 ± 11,10 yıl olarak bulundu. Bireylerin %61'i kadındı. Bireylerin Bel-Sırt Ağrısı Tutumları Ölçeği puan ortalamasının 118,40±11,66 olduğu belirlendi. Bireylerin demografik ve fiziksel değişkenleri ile bel ağrısı inanç ve tutumları ölçeği arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the beliefs and attitudes of low back pain patients and their pain severity, disability, and depression.One hundred-five patients with low back pain between the ages of 20-65 were included in our study. Demographic information of the participants was recorded. Individuals' beliefs and attitudes about low back pain were evaluated with the Back Pain Attitudes Questionnaire, pain intensity with the Numerical Pain Rating Scale, disability level with the Oswestry Disability Index, and depression level with the Beck Depression Inventory. The average age of the low back pain patients participating in the study was 40.75 ± 11.10 years. 61% of the individuals were women. It was determined that the average score of the individuals on the Back Pain Attitudes Questionnaire was 118.40±11.66. No significant difference was detected between the demographic and physical variables of the participants and the low back pain beliefs and attitudes scale (p>0.05).