Pankreatik duktal adenokarsinomda er stresi ile ilişkili genlerin ekspresyon düzeylerinin kemoterapi direnci ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the expression levels of er stress-related genes and chemotherapy resistance in pancreatic ductal adenocarcinoma
- Tez No: 882083
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMOKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHVEŞ PODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel ve Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüm pankreas kanseri neoplazm tipleri, hızlı nüksetme ve yüksek metastaz yapma kabiliyetine sahiptir, kemoterapi ve radyoterapiye direnç göstermeleriyle de karakterizedirler. Kanser tedavisinde, hücre ölümünü tetiklemek için endoplazmatik retikulum homeostazındakı bozulmalar sonucu oluşan ER stresinden yararlanılabilir. Gelişen tedavi protokollerine rağmen, pankreas kanser hastalarının sağkalım oranı halen düşük düzeyde seyretmektedir. Aktüel tedaviye, primer olarak Gemsitabin (GEM) başlanmakta ve sonraki fazlarda tedavi etkisini arttırabilmek için farklı kemoterapötik ajanlarla kombinasyon tedavileri uygulanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı ise, GEM varlığında pankreatik adenokarsinom (PDAC) hücre soyu olan PANC-1 hücrelerinde ER stres faktörlerinin incelenmesidir. Deney dizaynı GEM+, GEM- gruplarını içerecek şekilde yapılmıştır. GEM+ olarak çalışılan grup daha sonra CD24+ ve CD44+ yüzey belirteçleriyle ayrıştırılmıştır. Tüm gruplarda, GADD45B, SERPINE1, CHOP genlerindeki ifade düzeylerinde oluşan değişiklikler QRT-PCR analiz yöntemiyle incelenmiştir. GADD45B`in geni hücre döngüsü, hücre sağkalımı, senesens, apoptoz, onkojenik stres gibi çeşitli fizyolojik ve çevresel stres faktörlerine tepki gibi yolaklarda rol oynadığı bilinmektedir. SERPINE1 ise, hücre göçünü teşvik edebilmekte veya apoptozu uyarabilmektedir. CHOP'un aşırı ekspresyonu antikanser tedavisini temsil edebilir. Bulgular: Çalışmada, GEM+ grupta GADD45B ve SERPINE1 gen ifadelerinde kontrol grubuna nazaran (ilaç uygulanmamış) 1,34 kat ve 1,44 kat artış olduğu saptanmıştır. Yüzey belirteçlerine (CD24+/CD44+) göre seçilen hücrelerde ise, GADD45B ve SERPINE1 ekspresyonunda 1,8 kat ve 1,58 kat artış saptanmıştır. CHOP ekspresyonunda GEM+ ve GEM- grupları karşılaştırıldığında ekspresyonundaki değişimin 0,48 (2,08 kat düşüş); GEM+(CD24+/CD44+) grupla GEM- grup karşılaştırıldığında 0,62 (1,61 kat düşüş) olduğu belirlenmiştir. Sonuç: GADD45B, SERPİNE1, CHOP genlerinin ilaç-direnç ve ilaç-takip pankreas kanseri araştırmalarında yeni umut verici biyobelirteçler olarak katkıda bulunabilecekleri ve gelecekteki hedefli tedavilerde erken teşhisde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
All types of pancreatic cancer neoplasms have the ability to relapse rapidly and make metastases, and are also characterized by their resistance to chemotherapy and radiotherapy. The survival rate of pancreatic cancer patients is still low. In cancer treatment, ER stress can be used to trigger cell death. Current treatment is primarily started with Gemcitabine (GEM), and in the following phases, combination treatments with different chemotherapeutic agents can be applied. The aim of this study was to investigate ER stress factors in PANC-1 cells, a pancreatic adenocarcinoma (PDAC) cell line, in the presence of gemcitabine. The experimental design was made to include GEM+ and GEM- groups. The group studied as GEM+ was then separated by CD24+ and CD44+ surface markers. In all groups, changes in the expression levels of GADD45B, SERPINE1, CHOP genes were examined by QRT-PCR analysis. GADD45B gene is known to play a role in pathways such as cell cycle, survival, senescence, apoptosis, and response to various environmental stress factors such as oncogenic stress. SERPINE1 can promote cell migration or induce apoptosis. Overexpression of CHOP may represent anticancer treatment. Findings: In the study, GADD45B and SERPINE1 gene expressions were found to be 1.34-fold and 1.44-fold increased in the GEM+ group compared to the control group. In cells selected according to surface markers (CD24+/CD44+), GADD45B and SERPINE1 expressions were found to be 1.8-fold and 1.58-fold increased. When the GEM+ and GEM- groups were compared in CHOP expression, the change in expression was determined to be 0.48-fold (2,08-fold decrease); when the GEM+ (CD24+/CD44+) group was compared with the GEM- group, it was determined to be 0.62-fold (1,61-fold decrease). Conclusion: It is predicted that GADD45B, SERPINE1, CHOP genes may contribute as new promising biomarkers in drug-resistance and drug-monitoring pancreatic cancer research and may be used in early diagnosis in targeted therapies in the future.