Dijital çağda Türkiye'de sinema seyir kültürü: Sektörel dönüşümler ve seyirci dinamikleri
Cinema and viewing culture in Turkey in the digital age: Sectoral transformations and audience dynamics
- Tez No: 882089
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırma, dijitalleşme süreciyle birlikte yeni medya teknolojilerinin gündelik hayata entegrasyonu ve dijital platformların yükselişi ile Türkiye'de sinema seyir pratiklerinin, sinema sektörünün yapısının ve sinema seyircisinin geçirdiği dönüşümü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temeli, kültürel çalışmalar özelinde seyirci araştırmaları ve film çalışmaları özelinde de dijital teori perspektifleri üzerine kuruludur. Nitel araştırma metodolojilerinden gömülü teori yöntemi ile desenlenen bu araştırmada; yeni medya teknolojilerinin ve dijital platformların film seyir pratiklerine ve sinema sektörüne etkilerini anlamak amacıyla seyirciler ile sektör çalışanlarından oluşan iki farklı katılımcı grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle araştırmaya dâhil edilmiştir. Veri toplama süreci, katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler NVivo 14 yazılımına aktarılmış ardından gömülü teori yöntemine göre; açık, eksen ve seçici kodlama aşamalarından geçirilerek, sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemi ile kuramsal kavramlar geliştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, yeni medya teknolojilerinin ve dijital platformların etkisiyle serbest zaman olgusunun değiştiği, sinema salonlarına olan ilginin azaldığı ve Covid-19 pandemisinin bu süreci hızlandırdığı görülmüştür. Seyir pratiklerine ilişkin alışkanlıklar kişiselleşmiş, esnekleşmiş ve daha parçalı bir hal almıştır. Sinema sektöründe, dijitalleşme ve dijital platformların yaygınlaşması ile özellikle dağıtım ve gösterim süreçlerindeki dönüşümlerden hareketle sinema değer zincirinde yeni kırılımların meydana geldiği anlaşılmıştır. Gelişen ve gündelik yaşamı kuşatan yeni medya teknolojilerinin kişisel serbest zaman ile çalışma zamanı arasındaki sınırı görünmez kıldığı; odaklanma sürelerinin kısalması ile filmler ve seyirciler arasındaki ilişkinin fragmanlaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the transformation of cinema viewing practices, the structure of the cinema industry and the cinema audience in Turkey with the integration of new media technologies into daily life with the digitalisation process and the rise of digital platforms. The research is based on the perspectives of audience studies in cultural studies and digital theory in film studies. In this research, which was designed with the grounded theory method, two different participant groups, the audience and the industry employees, were included in the research by purposive sampling method in order to understand the effects of new media technologies and digital platforms on film viewing practices and the cinema industry. The data collection process was carried out through semi-structured indepth interviews with the participants. The data obtained were transferred to NVivo 14 software and then analysed with the constant comparative method through open, axis and selective coding stages. Theoretical concepts were developed by using the constant comparative method in the analysis process. As a result of the research, it was observed that the phenomenon of leisure time has changed with the effect of new media technologies and digital platforms, the interest in theatres has decreased and the Covid-19 pandemic has accelerated this process. Habits regarding viewing practices have become personalised, flexible and more fragmented. In the cinema sector, it has been understood that new breaks have emerged in the cinema value chain, especially with the transformations in distribution and screening processes with digitalisation and the spread of digital platforms. It has been observed that the developing new media technologies that surround daily life make the boundary between personal free time and working time invisible; the relationship between films and audiences has become fragmented with the shortening of focusing times.