Alman yazınında kötünün imgelemi olarak medea
Medea as the image of evil in German literature
  1. Tez No: 943978
  2. Yazar: EDANUR EREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma söylencebiliminde oldukça önemli bir yere sahip, Antik Yunan'dan bu yana büyücü ve vahşi bir kadın olarak tanınan, aynı zamanda çocuk katili anne imgesiyle öne çıkan Medea karakterini konu edinmektedir. Çalışmanın amacı, öncelikle Medea'yı ilk kez çocuk katili bir anne olarak sunan Euripides'in Medea ağlatısından uyarlanan Alman yazınındaki yansımalarını incelemek, bu noktada Franz Grillparzer'in Medea ve Hans Henny Jahnn'ın Medea ağlatılarındaki Medea karakterinin eylemlerini kötülük izleği bağlamında metin odaklı yorumlama yöntemiyle çözümlemek ve benzer kötücül eylemleri üzerinde karşılaştırma yapmaktır. Ayrıca bu çalışma kötünün güzel duyusu kuramını Georges Bataille, Karl Heinz Bohrer ve Peter-André Alt'ın görüşleriyle ele almayı ve bu doğrultuda Medea'nın Alman yazınındaki uyarlamalarında oluşturulan imgesini kötünün güzel duyusu bağlamında değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın sonucunda Franz Grillparzer'in, Euripides'in oluşturduğu kalıba daha çok bağlı kaldığı, Hans Henny Jahnn'ın geleneksel kalıbın oldukça dışına çıktığı saptanmıştır. Bununla birlikte kötünün güzel duyusu kuramı açısından değerlendirildiğinde Franz Grillparzer'in Medea karakterinin güzel duyusal niteliğinin güçlü olduğu, Hans Henny Jahnn'ın Medea karakterinde ise bu niteliğin gerektirdiği ölçütlerin tam olarak sağlanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the character of Medea, who has a very important role in mythology, known since ancient times as a sorceress and a savage, and also stands out with her child-murdering mother image. The purpose of this study is to examine the reflections of Euripides' tragedy Medea, which first represents Medea as a child-murdering mother, in German literature, and at this point to analyse Medea tragedies of Franz Grillparzer and Hans Henny Jahnn from the perspective of evil with text-oriented interpretation method and to make a comparison between similar evil acts. Additionally, this study aims to address the theory of the aesthetics of evil through the views of Georges Bataille, Karl Heinz Bohrer and Peter-André Alt, and in accordance with these to evaluate the image of Medea created in the adaptations in German literature in the context of the aesthetics of evil. As the conclusion of this study, it is determined that Franz Grillpazer remained truer to the pattern created by Euripides whereas Hans Henny Jahnn went far beyond the traditional pattern. However, when evaluated in terms of the theory of the aesthetics of evil, it was concluded that the aesthetic quality of Franz Grillparzer's Medea character was strong, while the criteria required for this quality were not fully met in Hans Henny Jahnn's Medea character.