Mamografilerinde mikrokalsifikasyon saptanan non-palpable lezyonların stereotaktik biyopsilerinin histopatolojik ve radyolojik korelasyonu
Histopathological and radiological correlation of stereotaxic biopsies obtained from non-palpable lesions which microcalcification detected in mammography
  1. Tez No: 431755
  2. Yazar: FATMA DOBUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHAN UĞURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mamografi meme kanserinin kendini gösterme şeklini değiştirmiştir. Meme kanserleri artık daha küçük boyutta, hatta preinvaziv dönemde ve aksiller metastaz yapmadan önce tanı alıp tedavi edilebilmektedir. Görünüm ve kimyasal bileşimine göre iki farklı kalsifikasyon vardır: kalsiyum oksalat (tip1) ve kalsiyum fosfat (tip2). Kalsiyum oksalat prolifere ama non-invaziv meme hastalıklarıyla ilişkiliyken, kalsiyum fosfat benign tümörler ve invaziv malign tümörler ile ilişkili bulunmuştur. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda, mamografisinde mikrokalsifikasyon saptanıp stereotaktik biyopsi yapılan 66 adet non-palpable meme lezyonu değerlendirildi. Histokimyasal Alizarin Red S (pH 4,1-4,3), von Kossa boyaları ve polarize ışık yardımıyla kalsiyum oksalat / kalsiyum fosfat tiplendirmesi yapıldı. Bu iki tip kalsifikasyonun histolojik tanılar -özellikle de mamografik mikrokalsifikasyonların varlığı nedeniyle son zamanlarda saptanmasında artış izlediğimiz“flat epitelyal atipi”- ve 2013'te yenilenen BI-RADS mamografi kategorileri ile ilişkisi saptandı. Çalışmamızda saptanan kalsiyum oksalatların tamamı benign lezyonlarda iken kalsiyum fosfatlar ise hem benign hem malign lezyonlarda izlendi. Benign / malign lezyon ayrımı ile kalsiyum tipi ve mamografik kalsifikasyon morfolojisi arasında anlamlı farklılık saptandı. Tanı ile mamografik kalsifikasyon dağılımı ve BI-RADS kategorileri arasında ise anlamlı ilişki bulunmadı. FEA saptanan biyopsilerin 2'sinde kalsiyum oksalat, 7'sinde kalsiyum fosfat izlendi. Çalışmamızda en sık amorf morfolojide, grup oluşturan ve BI-RADS kategori 4B olarak raporlandı. Sonuç olarak kalsiyum oksalat içeren biyopsilerin benign lehinde değerlendirilebileceği görülmektedir. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda non-invaziv olarak, spektrometrik analizler ile kalsiyum tipinin belirlenebilirliği yönündeki bulgular göz önünde bulundurulduğunda hastalara yapılan cerrahi işlemlerin en aza indirgenmesi mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mammography has changed show the form itself of breast cancer. Breast cancer is now can be diagnosed and treated smaller in size, even preinvasive period and before axillary metastasis. There are two different calcification according to view and chemical composition: calcium oxalate (type1) and calcium phosphate (type2). Calcium oxalate was associated with proliferate but non-invasive breast disease, calcium phosphate have been associated with benign tumors and invasive malignant tumors. In Selcuk University Faculty of Medicine Department of Pathology, 66 stereotaxic biopsies obtained from non-palpable lesions which microcalcification detected in mammography were evaluated. Calcium oxalate / calcium phosphate was typing with the aid of histochemical Alizarin Red S (pH 4.1 to 4.3), von Kossa stains and polarized light. These two types of calcification determined relationship with histological diagnosis - especially lately we see increased detection“flat epithelial atypia”due to the presence of mammographic microcalcifications – and BI-RADS mammography category renewed in 2013. In our study, while the entire calcium oxalates were found in the benign lesions, calcium phosphates were observed as benign and malignant lesions. Significant difference was found with benign / malignant lesions between calcium types and mammographic calcification morphologies. There was no significant relationship with diagnosis between mammographic calcification distributions and BI-RADS categories. In biopsies detected FEA, 2 calcium oxalate and 7 calcium phosphate were observed. The most common was reported as amorphous morphology, forming groups and BI-RADS category 4B. Eventually it can said that including calcium oxalate biopsies can be considered in favor of benign. In recently studies, there is evidence to be determined type of calcium by the non-invasive spectrometric analysis. Thereof considering it is possible that to minimize the surgical procedures.