Akademik Türkçe ders kitaplarının 21. yüzyıl becerilerine uygunluk bakımından incelenmesi
Examining academic Turkish textbooks in terms of suitability for 21st century skills
- Tez No: 882188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan akademik Türkçe ders kitaplarını 21. yüzyıl becerilerine uygunlukları bakımından incelemektir. Çalışma yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan akademik Türkçe ders kitaplarının 21. yüzyıl becerilerine uygunlarını incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemine uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın materyalini Türkiye'de üniversitelere bağlı Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde akademik Türkçe derslerinde kullanılmakta olan Pegem Akademi Akademik Türkçe, Gazi Üniversitesi Akademik Türkçe 1, İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler İçin Sosyal Bilimlerde Akademik Türkçe 1, İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler İçin Sosyal Bilimlerde Akademik Türkçe 2, İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler İçin Fen ve Sağlık Bilimlerinde Akademik Türkçe 3, Uluslararası Öğrenciler İçin Akademik Türkçe Sosyal Bilimler/Sağlık Bilimleri/Fen Bilimleri akademik Türkçe ders kitapları olmak üzere sekiz oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen kitapların içeriğini oluşturan tüm metinler, hazırlık çalışmaları okuma, dinleme, yazma, konuşma etkinlikleri 21. yüzyıl becerileri bakımından incelenerek betimlenmiştir. P21 beceriler çerçevesine göre incelenen kitaplardan elde edilen verilere göre araştırma kapsamında incelenen akademik Türkçe kitaplarında 21. yüzyıl becerilerine uygunluk bakımından dengeli bir dağılım olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca incelenen akademik Türkçe kitaplarında dört temel beceri bakımından da dengeli bir dağılım gözlenmemiş, incelenen akademik Türkçe kitaplarının bazılarında yalnızca bir beceriye yer verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine academic Turkish textbooks used in teaching Turkish as a foreign language in terms of their suitability for 21st century skills. The study was conducted in accordance with the document analysis method, one of the qualitative research methods, in order to examine the suitability of academic Turkish textbooks used in teaching Turkish as a foreign language for 21st century skills. The data obtained were analyzed by descriptive analysis method. The material of the study consisted of eight academic Turkish textbooks used in academic Turkish courses at Turkish Language Teaching Application and Research Centers affiliated to universities in Turkey, namely Pegem Academy Academic Turkish, Gazi University Academic Turkish 1, Istanbul University Academic Turkish in Social Sciences for International Students 1, Istanbul University Academic Turkish in Social Sciences for International Students 2, Istanbul University Academic Turkish in Science and Health Sciences for International Students 3, Academic Turkish for International Students Social Sciences/Health Sciences/Science. All texts, preparatory studies, reading, listening, writing and speaking activities that constitute the content of the books examined within the scope of the study were examined and described in terms of 21st century skills. According to the data obtained from the books examined according to the P21 skills framework, it was determined that there was no balanced distribution in terms of suitability for 21st century skills in the academic Turkish books examined within the scope of the research. In addition, a balanced distribution was not observed in terms of the four basic skills in the academic Turkish books examined, and it was determined that only one skill was included in some of the academic Turkish books examined.