Interactional speech modification strategy use of teachers of young EFL learners
Erken yaşta İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin öğretmenlerinin etkileşimsel konuşmayı uyarlama stratejilerini kullanımı
- Tez No: 882207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GENÇ YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, dil öğreniminin sınıfta etkileşimli ve değiştirilmiş öğretmen söylemi yoluyla kolaylaştırıldığı bulgusu ışığında (Thomas, 2012), öğretmenin konuşmasının İstanbul, Türkiye'de genç yaşta yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Öğretmenlerin genç öğrenciler için girdiyi anlaşılır ve anlamlı kılmak için kullanabilecekleri belirli kalıp türlerini araştırmak amacıyla, genç yaşta yabancı dil olarak İngilizce öğreten 10 öğretmenlerin ilkokul ve okul öncesi öğrencileriyle etkileşimleri, ders gözlemleri ve öğretmen görüşmelerinin ses kayıtları yoluyla toplanmıştır. İlkokul bağlamında, Birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar, her kademe için iki İngilizce öğretmeninin iki oturumundan veriler toplanmıştır. Bu toplamda 16 oturum yapar. Ayrıca okul öncesi bağlamına yönelik olarak, dört-beş yaş ve beş-altı yaş sınıf grubu olarak, her yaş grubundan bir ders olarak iki İngilizce öğretmeninin iki oturumundan veriler toplanmıştır. Bu toplamda dört oturum yapar. Ayrıca, bu veriler aynı öğretmenlerle, genç öğrencilerle etkileşimsel dili kullanma konusundaki kavramsal anlayışlarını ve belirli anlam müzakere stratejilerini kullanıp kullanmayacaklarını öğrenmek için yarı yapılandırılmış görüşmelerle de desteklenmiştir. Çalışmada nitel çalışma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmada toplanan nitel veriler, öğretmenlerin öğrencileriyle sözlü etkileşimlerinin amacını öğrenmek için söylem analizi yoluyla analiz edilmiştir. Görüşme verileri için içerik analizi yöntemi de kullanılmıştır. Söylem analizi doğası gereği tümevarımsal olsa da, veri analizi için bir kod şeması oluşturmak için literatürden belirli kalıplar da kılavuz olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, genç yaşta yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerinin, genç yaştaki öğrencilerine öğretirken girdiyi anlaşılır kılmak için derslerinde çeşitli konuşma değiştirme stratejileri uyguladıklarını göstermiştir. Bu stratejiler yedi tema altında kategorize edildi: dil kaynaklarının değiştirilmesi, öğretmenlerin ekosu, öğretmenlerin öğrenciye yardımı, öğretmenlerin konuşma çerçeveleri, öğretmenlerin etkileşimsel geri bildirimleri, öğretmenlerin bilgiyi ölçmeye yönelik soruları ve öğretmenlerin ekosal soruları. Öte yandan, yarı yapılandırılmış görüşmeler, genç öğrenciler için girdiyi anlaşılır kılmak için oturumlarında bilinçli olarak konuşma değiştirme stratejileri kullandıklarını ortaya koydu. Öğretmenlerin konuşma değiştirme stratejilerini kendi bildirdikleri ve fiili kullanımları, yarı yapılandırılmış görüşmeler sırasında aynı katılımcıların gözlem kontrol listelerine kıyasla tam olarak uyuşmasa da, bu konuşma değiştirme stratejileri temel olarak yedi tema hakkındaydı: detaylandırma, sadeleştirme, akran yardımı, tekrarlama, eko sorular, bilgiyi ölçmeye yönelik sorular, ve rol yapma. Bu çalışma, (çok) genç İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin, öğretmenleri tarafından etkileşimsel konuşma değiştirme stratejilerinin Türkiye bağlamında kullanımını araştırarak önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda öğretmen eğitimi ve dil öğretimi alanı için çeşitli çıkarımlar önermiştir. Başlangıçta, öğretmen konuşmasının dil öğrenimi üzerinde kolaylaştırıcı bir etkisi olduğu açıktır; bu nedenle okullar bunu kabul etmeli ve genç öğrencilerin tüm EFL hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenleri mesleki gelişimleri için öğretmen konuşması eğitim programları aracılığıyla desteklenmelidir. İkincisi, bu eğitim programları öğretmenlerin strateji kullanımı konusunda farkındalık kazanmaları için fırsatlar sunabilir, böylece öğretmenler ve sınıftaki genç öğrenciler arasındaki iletişim bozulmalarını önleyebilir. Bu nedenle, değiştirilmiş etkileşimler, genç öğrencilerin anlam oluşturma mekanizmalarını destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
In light of the research finding that language learning is facilitated through the interactive and modified teacher discourse in the classroom (Thoms, 2012), this study aimed to examine teacher talk in the context of young English as a Foreign Language (EFL) learners in Istanbul, Turkiye. With the purpose of investigating the types of specific patterns teachers may use to make input comprehensible and meaningful for the young learners, 10 EFL teachers' interactions with their primary school and preschool students were collected through lesson observations and audio-recordings of teacher talks. For primary school context, data were collected from two sessions of two teachers from each grade (the first to the fourth). This totally makes 16 sessions. Moreover, for preschool context, data were collected from two sessions of two teachers in kindergarten, four-five years old and five-six years old classes, as one lesson from each age group. This entirely equals four sessions. Furthermore, these data were also supported with semi-structured interviews with the same teachers to learn their conceptual understanding of using interactional language with young learners and whether they will report employing specific strategies of meaning negotiation. The study employed a qualitative case study design. The qualitative data collected in the study were analyzed through discourse analysis to learn the purpose of teachers' spoken interactions with their students. Content analysis method was also used for the interview data. Although discourse analysis is inductive in nature, specific patterns from the literature were also used as a guide to create a code scheme for the teacher discourse analysis. The results displayed that EFL teachers implemented various speech modification strategies in their lessons to make the input understandable while teaching their young learners. These strategies were categorized under seven themes: modifying linguistic resources, teachers' echo, teachers' scaffolding, teachers' conversational frames, teachers' interactional feedback, teachers' epistemic questions, and teachers' echoic questions. On the other hand, semi-structured interviews revealed that they consciously employed speech modification strategies in their sessions to make input comprehensible for young learners. Even though teachers' self-reported and actual uses of speech modification strategies did not match completely compared to the observations of the same participants during the semi-structured interviews, these speech modification strategies were mainly about the seven themes: elaboration, simplification, peer assistance, repetition, echoic questions, epistemic questions, and role-play. This study fills a significant gap by exploring the use of interactional speech modification strategies by teachers of (very) young EFL learners in the context of Turkiye. This study also proposed several implications for the field of teacher education and language teaching. Initially, it is clear that teacher talk has a facilitatory effect on language learning; therefore, schools should accept it and all EFL pre-service and in-service teachers of young learners should be supported via teacher talk training programs for their professional development. Secondly, these training programs may serve as opportunities for teachers to gain awareness of the strategy use, thus preventing communication breakdowns between teachers and young learners in the classroom. Hence, modified interactions can support meaning making mechanisms of young learners.