Kötüleme yoluyla haksız rekabet
Unfair competetion through disparagement
  1. Tez No: 882250
  2. Yazar: İLKNUR CORUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda, kötüleme yoluyla haksız rekabet ve kötüleme yoluyla haksız rekabetten doğan sorumluluk 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmamız, üç ana bölümden ibarettir. İlk ana bölümde, çalışmamızın temellendirilebilmesi için haksız rekabet kavramı genel olarak açıklanmıştır. İkinci ana bölümde haksız rekabetin kötüleme yoluyla gerçekleşmesi haline yer verilmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak kötüleme açıklanmış, kötüleme yoluyla haksız rekabetin unsurları incelenmiş ve son olarak kötüleme yoluyla haksız rekabet sayılmayan özel durumlara yer verilmiştir. Üçüncü ve son ana bölümde ise, kötüleme yoluyla haksız rekabetten doğan sorumluluk kapsamında hukuk davaları, davanın tarafları, geçici koruma tedbirleri, zamanaşımı ve cezai sorumluluğa yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, unfair competition through disparagement and liability arising from unfair competition through disparagement have been examined within the framework of Turkish Commercial Code No. 6102. The study consists of three main sections. The first section provides a general explanation of the concept of unfair competition to establish the foundation of our study. The second section addresses unfair competition through disparagement. In this context, firstly, the concept of disparagement has been explained, the elements of unfair competition through disparagement have been examined, and finally, special cases where disparagement does not constitute unfair competition have been addressed. The third and final section covers legal actions under liability arising from unfair competition through disparagement, including the parties involved in legal proceedings, interim protective measures, statute of limitations, and criminal liability.