The impact of customer-based brand equity on repurchase intention: A study on Netflix
Tüketici temelli marka denkliğinin tekrar satın alma niyetine etkisi: Netflıx üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 882296
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZTEP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE FULYA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Netflix kullanıcıları arasındaki tüketici temelli marka denkliğinin (TTMD) tekrar satın alma niyetine etkisi incelemektir. Müşteri temelli marka denkliğinin (TTMD), bir markanın bir ürüne işlevsel faydalarının ötesinde getirdiği katma değeri ifade eden bir kavramdır. Bu çalışma TTMD bileşenleri (marka sadakati, marka farkındalığı, algılanan kalite ve marka çağrışımı) ile Netflix kullanıcıları arasındaki yeniden satın alma niyetini arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi bir anket çalışmasıdır ve anket verileri online toplanmıştır. Çalışma, değişkenler arasındaki nedensel ilişkileri açıklamayı hedefleyen nicel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, TTMD'nin tüm bileşenlerinin Netflix kullanıcıları arasındaki yeniden satın alma niyeti üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, TTMD konusundaki literatüre katkı sağlamakta ve Netflix gibi diğer akış endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler için pratik sonuçlar sağlamaktadır. Ayrıca, çalışma tekrar satın alma niyetine odaklanarak, TTMD bileşenleri ile marka sadakati, farkındalık, çağrışımlar ve algılanan kalite gibi faktörler arasındaki etkileşimi aydınlatmaktadır. Bu tür unsurların tüketicilerin tekrar satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini anlamak, etkili pazarlama stratejileri oluşturmak için önemlidir. Çalışma, bu unsurların tüketicilerin tekrar satın alma niyetleri üzerindeki etkileşimini anlamak ve yönetmek isteyen pazarlamacılara bir çerçeve sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu içgörüler, Netflix gibi dijital yayın platformu endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlerin, marka değerini güçlendirmek ve tüketiciler arasında marka sadakati oluşturmak isteyenler için pratik çeşitlilik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examining the impact of customer-based brand equity on Netflix users' repurchase intentions is the aim of this study. Customer-based brand equity (CBBE) is a concept that refers to the added value a brand brings to a product beyond its functional benefits. This study aimed to investigate the relationship between CBBE components (brand loyalty, brand awareness, perceived quality, and brand associations) and repurchase intention among Netflix users. The study was designed as an explanatory research to examine the proposed hypotheses and the data was collected through an online self-administered questionnaire using convenience sampling technique. The study was designed as a quantitative research aiming to explain the causal relationships between variables. The results of the study show that all components of CBBE have a positive impact on repurchase intention among Netflix users. The findings of this study add to the body of literature on CBBE and offer practical insights Netflix and other companies operating in the streaming industry. The study uncovers significant findings regarding how these elements impact consumers' repurchase intentions.These insights offer practical implications for companies in the streaming industry, including Netflix.The study contributes to the literature by providing a framework for marketers aiming to comprehend and manage the relationship between CBBE components, including brand loyalty, awareness, associations, and perceived quality, and repurchase intention