Portraits of plurilingual and pluricultural identities of young learners: the valorization of language repertoires
Çocuk öğrencilerin çokdilli ve çokkültürlü kimlik portreleri: dil repertuarlarının cesaretlendirilmesi/zenginleştirilmesi
- Tez No: 882330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKİN, PROF. DR. ESİM GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Son dönemde Türkiye'de değişen sosyal, kültürel ve ekonomik dinamikler nedeniyle okullarda çok sayıda öğrenci çokdillidir. Ancak bu, çocukların kendilerini rahat ve güvende hissettikleri dilde ifade edebilecekleri ve geldikleri sosyokültürel kökenden bağımsız olarak kendilerini değerli hissettikleri bir yer olması gereken sınıfların çokdilli hale geldiği anlamına gelmiyor. Özetle, çokdilli bir sınıfta çocukların dil ve kültür repertuvarları bir yük olarak değil, öğrenmeyi zenginleştiren bir varlık olarak kabul edilir. Bu nedenle çocukların dil ve kültür repertuarının keşfedilip hem çocukların hem de İngilizce öğretmenlerinin bu anlamda bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle, mevcut çalışma, nitel bir araştırma tasarımıyla dil portreleri, açık uçlu dil anketleri, röportajlar, sınıf gözlemleri ve öğrenci günlükleri aracılığıyla farklı geçmişlere sahip çocuk öğrencilerin çokdilli kimliklerinin yanı sıra, kimlik inşalarının olanaklarını ve zorluklarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın katılımcıları, mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Bursa'daki bir İmam-Hatip ortaokulunda öğrenim gören 5. ve 6. sınıftaki 171 öğrenci (toplam 6 sınıftan)ile onların 2 İngilizce öğretmeni ve okul müdürüdür. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların ana dillerine değer verdiklerini ve İngilizce öğretmenlerinin sınıflardaki çeşitliliği desteklemeye çalıştığını, ancak katılımcı çocuk öğrencilerin tek dilli bir bakış açısına sahip öğrenme ortamlarında mevcut dil repertuarlarını kullanamadıklarını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Recently, due to the changing social, cultural, and economic dynamics in Türkiye, myriads of children in Turkish schools are indeed plurilingual, yet it does not mean that the classrooms have become plurilingual which should be a place where children can express themselves in the language they feel comfortable or safe with, and feel valued regardless of the language(s) they speak and the sociocultural background they come from. In a nutshell, in a plurilingual classroom the linguistic and cultural repertoire of children are not considered to be a burden, rather as an enriching asset to learning. For this reason, the exploration of the linguistic and cultural repertoire of children and raising awareness of both children and English teachers are noteworthy. From this standpoint, the current study, by utilizing a qualitative research design sought to explore the plurilingual identities of young learners with diverse backgrounds as well as the affordances and challenges to their identity construction through the language portraits, open-ended language questionnaires, interviews, classroom observations, and learner diaries. The participants of the study were 171 young learners of 5th and 6th graders (of 6 classes) along with their two English teachers and the school principal in an Imam-Hatip secondary school in Bursa, which is highly populated with refugees. The results displayed that while the participants value their mother tongues and their English teachers try to embrace the linguistic diversity in the classrooms, the participating young learners do not use their language repertoire in their learning environment which holds a monolinguistic perspective.