Kahramanmaraş depremi sonrası öğrencilerin okula uyum sürecine yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of classroom teachers on the adaptation process of students after Kahramanmaraş earthquake
- Tez No: 882366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KASA AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, Kahramanmaraş depremi sonrası öğrencilerin okula uyum sürecini incelemekte ve öğretmenlerin görüşlerine dayanarak çeşitli sorunları ve çözüm önerilerini ele almaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kapsamımdadır. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ilinde yer alan ilkokullarda görev yapan 13 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından alan uzmanlarının görüşlerine dayalı olarak geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Görüşmelere yüz yüze gerçekleştirilmiş, ses kayıtları sonrasında yazılı doküman haline getirilen veriler betimsel ve içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen görüşleri doğrultusunda deprem sonrası öğrencilerde korku, motivasyon eksikliği, saldırganlık ve dikkat eksikliği gibi problemler görüldüğü belirtilmiştir. Öğretmenler, oyun temelli eğitim, sosyal etkinlikler ve psikososyal destek gibi yöntemlerle öğrencilerin uyum sürecini kolaylaştırmaya çalışmışlardır. Öğretmen görüşlerine göre bu süreçlerde velilere bilinçlendirme seminerleri düzenlenmesi, sürekli iletişim ve takip sağlanması öğrencilerin desteklenmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines the adaptation process of students to school after the Kahramanmaraş earthquake and addresses various problems and solution suggestions based on the opinions of teachers. The study is within the scope of the case study model, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 13 teachers working in primary schools in Gaziantep the data of the study was collected using a semi-structured interview form developed by the researcher based on the opinions of field experts. After the necessary permissions were obtained, negotiations started. The interviews were conducted using face-to-face interview technique. The documents, which were turned into written documents, were read from a detailed perspective and analyzed through descriptive and content analysis. As a result of the research, the problems observed in the students include fear, lack of motivation, aggression and lack of attention. Teachers tried to facilitate the adaptation process of students through methods such as game-based education, social activities and psychosocial support. Organizing awareness seminars for parents and constant communication and follow-up play an important role in supporting students.