Investigation of purchasing behavior in industrial markets and buyer-supplier relationship quality
Endüstriyel pazarlarda satın alma davranışları ve alıcı-tedarikçi ilişki kalitesinin incelenmesi
- Tez No: 882377
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Malzeme satışı ve/veya hizmet satışı gerçekleştiren firmaların, bir ürünü ve/veya hizmeti gerçekleştirdikleri satış sürecinde alıcılar üzerindeki etkisi son derece önemlidir. Alıcıların satın alma sürecinde ilişki kalitesini koruma veya artırma konusunda öncelik verdikleri faktörleri anlamak, etkili stratejiler geliştirmek için büyük öneme sahiptir. Bu araştırma alıcı-tedarikçi ilişkilerinde önemli olan memnuniyet, sadakat ve uzun vadeli ilişki yönelimi gibi davranışları geliştirmede, özellikle alıcının bakış açısından rasyonel ve duygusal faktörlerin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de faaliyet gösteren ve aktif olarak bu firmalarda çalışan 213 bireyden anket aracılığıyla veri toplandı. Toplanan veriler, demografik soruların frekans analizleri, normal dağılım testleri, güvenilirlik, faktör analizi, standart çoklu regresyon, Pearson korelasyon analizi ve ANOVA kullanılarak analiz edildi. Bulgular, katılımcıların alıcılar ve satıcılar arasındaki ilişki kalitesini olumlu algıladıklarını göstermektedir. Ayrıca, ilişki kalitesi alt boyutları ile memnuniyet, sadakat ve uzun süreli ilişki eğilimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. İlave olarak, ilişki kalitesinin alt boyutlarının, yeniliğe adaptasyon ve marka portföyü itibarının sadakat düzeyini; marka portföyünün itibarı, tedarikçinin geçmişten gelen şöhretinin ve yeniliğe adaptasyonun bağlılık düzeyini; son olarak ise marka portföyünü itibarının ve tedarikçinin geçmişten gelen şöhretinin uzun süreli ilişki yönelimi düzeylerini etkilediği belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının, alanında uygulamacılara önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of firms engaged in product and/or service sales on buyers when selling a product and/or service is highly significant. Understanding the factors that buyers prioritize in maintaining or enhancing relationship quality during the purchasing process is crucial for developing effective strategies. The objective of this dissertation is to investigate the role of rational factors and emotional factors, particularly from the buyer's perspective, in developing behaviors or tendencies such as satisfaction, loyalty, and long-term relationship tendency, which are important in buyer-supplier relationships. In line with this objective, data were collected through a survey from 213 individuals representing firms operating in Türkiye and actively working in these companies. The collected data were analyzed using frequency analyses of demographic questions, normality tests, reliability, factor analysis, standard multiple regression, Pearson correlation analysis, and ANOVA. The findings indicate that attendees positively perceive relationship quality between buyers and sellers. Additionally, statistically meaningful positive relationships were found between the sub-dimensions of relationship quality and feelings of satisfaction, commitment, and relationship tendency. In addition, It was concluded that the sub-dimensions of relationship value affect levels of loyalty, with adaptation to innovation and brand portfolio reputation; levels of loyalty are influenced by the reputation of the brand portfolio, the supplier's previous reputation, and innovation to adaptation; finally, the brand portfolio reputation and the supplier's reputation from the past affect levels of relationship orientation. The results of this study are expected to provide significant contributions to practitioners in the field.