Üniversite öğrencilerinin aile yanında yaşama durumlarına göre beslenme alışkanlıklarının ve kronotiplerinin diyet kalitesi indekslerine etkisi
Living with families situations of university studentsdietary habits and chronotyps according to effect on diet quality indexes
  1. Tez No: 882533
  2. Yazar: MEHTAP SEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı bir birey olabilmek için en önemli basamaklarından biridir. Bireylerin beslenme kalitelerini ölçmek için çeşitli ölçekler geliştirilmiştir. Bu ölçeklerden biri olan Diyet Kalite İndeksi (DQI): Recommended Dietary Allowance (RDA)' ın günlük alınması gereken besin ve besin ögeleri tavsiyeleri esas alınarak genişletilmiş diyet kalitesi ölçüm tekniklerinden bir tanesidir. Bu araştırmanın amacı 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinin aile yanında yaşama durumuna göre yeme alışkanlıklarını incelemek, belirlemek ve diyet kalite indekslerinin değerlendirilmesi ve öğrencilerin kronotipleri ile diyet kalite indeksleri arasındaki ilintinin de incelenmesidir. Bu çalışma Düzce Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde 195 kadın 185 erkek olmak üzere 380 kişi ile yürütüldü. Bu çalışmanın verileri yüz yüze veri toplama tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı kanalıyla bireylere Kişisel Bilgi Formu, Beslenme ve Uyku Alışkanlıkları Anketi, Besin Tüketim Sıklığı, Besin Tüketim Kaydı uygulanmıştır. Toplanan veriler ''IBM SPSS Statistics 27'' ile değerlendirildi. Bireylerin diyet puanları %20,53 düşük, %40 orta, %39,47 yüksek şeklinde bulunmuştur. Katılımcıların cinsiyetleri ile diyet kalite indeksleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı (p>0,05), öğrencilerin diyet kalite indeksleri ile barındıkları yer arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu (p0,05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is one of the most important steps to becoming a healthy individual. Various scales have been developed to measure the nutritional quality of individuals. Diet Quality Index (DQI), one of these scales, is one of the expanded diet quality measurement techniques based on the recommendations of the Recommended Dietary Allowance (RDA) for daily nutrients and nutrients. The aim of this research is to examine and determine the eating habits of university students aged 18-25 according to their living status with their families and to evaluate their diet quality indexes and to examine the relationship between students' chronotypes and diet quality indexes. This study was conducted at Düzce University Central Campus with 380 people, 195 women and 185 men. The data of this study was obtained using face-to-face data collection technique. As data collection tools in the study, Personal Information Form, Nutrition and Sleeping Habits Survey, Food Consumption Frequency, Food Consumption Record were applied to individuals through the researcher. The collected data were evaluated with“IBM SPSS Statistics 27”. The diet scores of the individuals were found to be 20.53% low, 40% medium and 39.47% high. It was determined that there was no significant relationship between the participants' gender and their diet quality indexes (p>0.05), and that there was a statistically significant relationship between the students' diet quality indexes and their place of residence (p0.05).