Gıda firmalarındaki çalışanların beden kütle indeksi,algılanan stres seviyesi ve duygusal yeme durumuarasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between body massindex, perceived stress level and emotional eating statusin employees in the food industry
- Tez No: 882538
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, duygusal yeme, algılanan stres ve beden kütle indeksinin ilişkisini gıda sektöründe çalışan bireyler üzerinden incelemektir. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı bir araştırmadır. Katılımcılara formlar Google Forms üzerinden iletilmiştir. İlişkisel tarama modeli ile çalışma yürütülmüştür. Katılımcı sayısı 398 kişidir. Kişisel bilgiler formu, duygusal yeme ölçeği ve algılanan stres ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to examine the relationship between emotional eating, perceived stress and body mass index on individuals working in the food industry. Method: This research is a descriptive research. The forms were sent to the participants via Google Forms. The study was conducted with the relational screening model. The number of participants is 398 people. The personal information form, emotional eating scale and perceived stress scale were used.