Adli psikiyatri hemşirelerinde damgalama ve hastalara yönelik tutumun incelenmesi
Investigation of stigma and attitude towards patients in forensic psychiatric nurses
- Tez No: 882541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, adli psikiyatri hemşirelerinde damgalama ve hastalara yönelik tutumun incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma etik kurul ve kurum izni alındıktan sonra T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin adli psikiyatri servisinde çalışan hemşireler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri 01.02.2024-30.04.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın evrenini adli psikiyatri servislerine görev yapan 130 hemşire oluşturmuş olup evrenin tamamına ulaşılmış ve 130 hemşirenin katılımı ile veri toplama süreci sonlandırılmıştır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Adli Psikiyatri Hastalarına yönelik Hemşire Tutum Ölçeği, Damgalama (Stigma) Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri yüz yüze toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin istatiksel analizinde bireylerin sosyodemografik özelliklerinin değerlendirilmesinde; frekans ve yüzde, ortalama ve standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlendirme, ölçek puanlarının değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlendirme, normallik durumlarını değerlendirmeye yönelik istatiksel analizler, ölçeklerin puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmede correlasyon testleri, ölçeklerin güvenirliğinin analizinde güvenirlik testleri kullanılmıştır. Sosyodemografik özelliklere göre ölçek puanlarının karşılaştırmasında varyans analiz testleri kullanılmıştır. Kişilerin yaş ortalamasının 28,90±6,67 (yıl), %39,5'inin (n=55) 25-29 yaş grubunda, %69,1'inin (n=96) kadın, %70,5'inin (n=98) bekar ve %74,1'nin (n=103) lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. %43,9'inin (n=61) ≤1 yıldır adli hemşirelik yaptığı, %87,1'inin (n=121) servis hemşiresi olduğu ve %56,8'inin (n=79) gece-gündüz vardiyalı çalıştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a descriptive and cross-sectional design to examine stigma and attitudes towards patients in forensic psychiatric nurses. After obtaining ethical committee and institutional permission, the study was conducted by T.R. Ministry of Health Istanbul Bakırköy Prof. Dr. It was carried out with nurses working in the forensic psychiatry service of Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The study was collected between 01.02.2024-30.04.2024. The population of the study consisted of 130 nurses working in forensic psychiatry services. The entire population was reached and the data collection process was terminated with the participation of 130 nurses. In collecting the data of the study; Personal Information Form, Nurse Attitude Scale for Forensic Psychiatry Patients, and Stigma Scale were used. Study data were collected face to face. In the statistical analysis of the research data, in the evaluation of the sociodemographic characteristics of individuals; frequency and percentage, mean and standard deviation, median, minimum and maximum evaluation, arithmetic mean, standard deviation, median, minimum and maximum evaluation in the evaluation of scale scores, statistical analyzes to evaluate normality situations, correlation tests to evaluate the relationship between the scores of the scales, and analysis of the reliability of the scales. Reliability tests were used. Variance analysis tests were used to compare scale scores according to sociodemographic characteristics. The average age of the people was 28.90±6.67 (years), 39.5% (n=55) were in the 25-29 age group, 69.1% (n=96) were women, 70.5% were It was determined that (n=98) were single and 74.1% (n=103) were undergraduate graduates. It was determined that 43.9% (n=61) had been working as forensic nurses for ≤1 year, 87.1% (n=121) were service nurses, and 56.8% (n=79) worked day and night shifts. .