2004 Fen ve Teknoloji, 2013 ve 2018 Fen Bilimleri dersi öğretim programlarında, Biyoloji bilim alanı içeriğinin belirlemesi ve karşılaştırmasına yönelik bir çalışma
A study on the determination and comparison of the content of the Biology in the 2004 Science and Technology, 2013 and 2018 Science curricula
- Tez No: 882595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu araştırmanın amacı i) Biyoloji bilimindeki kanun, teori, hipotez, yaklaşım, ilke, model, deney ve araştırma yöntemlerinin belirlenmesi ve ii) 2004 Fen ve Teknoloji öğretim programında 4-8. sınıflar ile 2013 ve 2018 Fen Bilimleri öğretim programlarında 3-8. sınıflar düzeyindeki kazanımların biyoloji bilim alanı içeriğini kapsama düzeyinin tespit edilmesidir.Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi olan doküman analizi kullanılmıştır. Biyoloji bilim alanında önemli kitaplar taranmış ve kanun, teori, hipotez, yaklaşım, ilke, model, deney ve araştırma yöntemleri listelenerek, uzman görüşleri doğrultusunda son haline getirilmiştir. Söz konusu programlarda Canlılar ve Hayat/Yaşam öğrenme alanındaki kazanımlar tespit edilmiştir. 2004 Fen ve Teknoloji öğretim programı, 8. sınıf ilgili öğrenme alanındaki kazanımların biyoloji bilim içeriğiyle doğrudan veya/ve dolaylı ilişkilendirilme çalışması yapılarak, uzmanların görüşlerine sunulmuştur ve uzman görüşü ile çalışma uyumu nedeniyle diğer kazanımların ilişkilendirilmeleri yapılmıştır. Araştırma sonuçları i) biyoloji bilim alanında 5 kanun, 18 teori, 19 hipotez, 4 yaklaşım, 3 ilke, 15 model, 22 deney ve 31 araştırma yönteminin bulunduğunu, ii) biyoloji bilim içeriği ile doğrudan ve dolaylı ilişkilendirilen en fazla kazanım sayısına sahip programın 2004 Fen ve Teknoloji programı olduğunu, iii) her üç öğretim programında ilişkilendirilen içerikler ve kazanımlar bağlamında benzerlikler ve farklılar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research were i) to determine the laws, theories, hypotheses, approaches, principles, models, experiments and research methods in biological science and ii) to determine the level of coverage of the biology science field content of the learning outcomes at the level of 4-8. grades in the 2004 Science and Technology curriculum and at the level of 3-8. grades in the 2013 and 2018 Science curricula.Document analysis, which is a qualitative research method, was used in this study. The important books in the field of biology were scanned and laws, theories, hypotheses, approaches, principles, models, experiments and research methods were listed and finalised in line with expert opinions. In these programs, learning outcomes in the field of learning living beings and life have been identified. 2004 Science and Technology curriculum, related learning outcomes to 8th grade in the field of biological sciences were directly or indirectly associated with the content of biological sciences and presented to the opinions of the experts and the relations of the other learning outcomes were made due to the compatibility of the expert opinion and the study. The results of the study showed that i) there are 5 laws, 18 theories, 19 hypotheses, 4 approaches, 3 principles, 15 models, 22 experiments and 31 research methods in the field of biology, ii) the curriculum with the highest number of learning outcomes directly and indirectly associated with biology science content is the 2004 Science and Technology curriculum, iii) there are similarities and differences in terms of the content and learning outcomes associated in all three curricula.