Febril konvülziyon rekürrensinin fenobarbital kullanımı ile önlenmesi
- Tez No: 88264
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN TANYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET: Febril konvülziyonlar (FK) 2 ay - 5 yaş arası çocuklarda en önemli sorundur. Bu yaş grubunda görülme sıklığı %2-5 arasındadır. Epidemiyolojik çalışmalarla birlikte, tedavi ve profilaksi yöntemleri üzerinde de yoğun çalış malar devam etmektedir. Rekürrens riski ve epilepsi riski FK larda risk kav ramını ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmamızda S.B. Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalık ları Kliniğine Haziran1994-Haziran1998 yılları arasında başvurmuş ve yata rak tedavi sonrası yada poliklinik muayenesi sonrası fenobarbital (FB) pro- filaksisine alınmış 120 FK olgusunda rekürrens oranını saptamayı amaçladık. FB' i 5 mg/kg/gün, günde iki doz olarak verdik. Ortalama izlem süre si 3,6 yıl (43 ±7,2 ay) olan bu grupta rekürrens oranını %5 bulduk. Bu temel saptama çerçevesinde120 hastanın FKIarla ve risk faktörleriyle ilgili diğer özelliklerini de sayısal verilerle değerlendirdik. Risk faktörlerinin hem rekürrens gösteren olgularda, hem de tüm grupta değerlendirmelerini yaptık. FhClu 120 olgunun genel olarak bu faktörlerle ilgili epidemiyolojik verilerini saptadık. Tedavi uygulanmayan hastalarda FK rekürrensinin %30-45 arasında olduğu göz önüne alındığında FB'in rekürrensleri ve sonuçta oluşabilecek komplikasyonları önlemede etkili bir ilaç olduğu söylenebilir. 50
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Febrile convulsions (FCs) are most important emergency matter in children aged between 2 months and 5 years. Among preschool children, it is seen on rates from two per cent to 5%. Together with epidemiologic studies, prophylactic treatment procedures are investigated and discussed intensely. Recurrence risk and epilepsy occurence risk have forced“the risk concept”to be prominent factor for treating febrile seizures. In this study, we assessed recurrence rate in120 FC cases treated with phenobarbitone after hospitalization and/or first examination.They admitted Ministry of Health, Ankara Hospital Pediatric Clinic between June 1994 and June 1998. We gave phenobarbitone 5mg/kg twice a day. In average treatment period of these patients, 3.6 years (43 ±7.2months), we found a 5% recurrence rate. On this basic assessment, we also tried to evaluate other features relating to febrile seizures in this cohort. We analyzed risk factors in recurrent FC cases and all of the patients. Epidemiologic data was obtained in these 120 cases by means of recurrence risk factors assessment. These findings suggest that phenobarbitone is an effective drug to prevent recurrence of FC and consequent complications, because untreated patients with FC have higher recurrence rates, from thirty per cent to 45%. 51