İngilizce öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bir model önerisi
Identifying the in-service training needs of English teachers and a model proposal
- Tez No: 882653
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Amaç: Araştırmada devlet okullarının ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını saptamak, bazı değişkenler ile öğretmenlerin eğitim ihtiyaçları arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymak ve İngilizce öğretmenlerine yönelik bir hizmet içi eğitim modeli geliştirmek amaçlanmaktadır. Yöntem: Karma yöntem desenlerinden keşfedici ardışık desenin benimsendiği araştırmada, olasılık dışı örnekleme türlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinin merkez ilçelerindeki devlet okullarının ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde görev yapan 640 İngilizce öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak anket ve yarı yapılandırılmış odak grup görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde non-parametrik testlerden ki-kare bağımsızlık testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, her iki veri türünde de tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmada İngilizce öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının iletişim, sınıf yönetimi, öğretim süreci, öğretim teknolojileri, materyal geliştirme, öğretimde güncel yaklaşımlar, ölçme ve değerlendirme ile proje ve proje uygulamaları boyutlarında toplandığı; araştırmanın cinsiyet, mesleki kıdem, okul kademesi ve yurt dışı deneyimi değişkenleri ile hizmet içi eğitim ihtiyaçları arasında bazı değişkenlerde ilişkinin bulunduğu ve hizmet içi eğitim programlarının nasıl düzenlenmesi gerektiğiyle ilgili bulgulara ulaşıldığı görülmektedir. Sonuç: Araştırmada, İngilizce öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının en çok İngilizce kelime telaffuzları, kalabalık sınıflarda (25 ve üzeri) İngilizce öğretimi, İngilizce öğretiminde drama teknikleri ile bilişim ve iletişim teknolojilerinin etkili kullanımı, materyal tasarlama ve geliştirme, güncel yaklaşımlar, alternatif değerlendirme yaklaşımları ve proje programları uygulamaları konularında dağılım gösterdiği; cinsiyet, mesleki kıdem, okul kademesi ve yurt dışı deneyimi değişkenleri ile hizmet içi eğitim ihtiyaçları arasında bazı değişkenlerde ilişkinin bulunduğu ve hizmet içi eğitim programlarının nasıl düzenlenmesi gerektiğiyle ilgili sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to identify the in-service training needs of English teachers working in primary and secondary education levels of public schools, to reveal whether there is a relationship between some variables and the training needs of teachers, and to develop an in-service training model for English teachers. Method: In the research where the exploratory sequential design, one of the mixed-method designs, was adopted, the convenience sampling method, one of the non-probability sampling types, was used, and the sample of the study consisted of 640 English teachers working at primary and secondary education levels in public schools in the central districts of Antalya during the 2022-2023 academic year. Questionnaires and semi-structured focus group interview forms were used as data collection tools. In the analysis of the quantitative data obtained in the study, the chi-square independence test, one of the non-parametric tests, was used, and the content analysis method was employed for the analysis of the qualitative data. Additionally, descriptive statistics were utilized for both types of data. Findings: In the research, the in-service training needs of English teachers were collected in the dimensions of communication, classroom management, teaching process, instructional technologies, material development, current approaches in teaching, assessment and evaluation, and projects and project applications; it is seen that the research has some relationships between gender, professional seniority, school level and overseas abroad variables and in-service training needs, and findings have been reached about how in-service training programs should be organized. Result: In the research, it was found that English teachers' in-service training needs are mostly distributed in the areas of English word pronunciation, teaching English in crowded classrooms (25 and above), effective use of drama techniques and information and communication technologies in teaching English, material design and development, current approaches, alternative assessment methods, and project program applications; it has been concluded that there is a relationship between gender, professional seniority, school level and overseas experience and in-service training needs on some variables and how in-service training needs programs should be organised.