Eşcinsel edebiyatta erkeklik kurguları
Constructions of masculinities in gay literature
- Tez No: 337420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, eşcinsel temalı edebiyat olarak tanımlanan edebi eserlerdeki eşcinsel erkekleri ve aralarında yaşanan ilişkileri, toplumsal cinsiyet, erkeklik ve hegemonik erkeklik bağlamında incelemektedir. Bunun için öncelikle, tarihsel süreç içerisinde, eşcinselliğin anlamının nasıl bir dönüşüm geçirdiği ve buna paralel olarak bu dönüşümün edebiyata nasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur. Eşcinselliğin, homofobinin ve edebiyatta eşcinselliğin konu edilmesinin, Antik Yunan toplumundan günümüze kadar izlediği seyir ortaya konulmuştur. Daha sonrasında, biyolojik cinsiyetlere atfedilen toplumsal cinsiyet rollerinin ve erkekliğe dair değerlerin, erkek hemcinsler arasında yaşanan ilişkiler üzerindeki yansımaları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çünkü toplumsal cinsiyet rolleri üzerine inşa edilen ataerkil sistem ve eril tahakküm yalnızca kadın ve erkek arasındaki ilişkilerde kendisini göstermemektedir. Hemcins duygusal ilişkilere taraf olan bireyler de içinde yaşadıkları toplum ve kültür tarafından şekillendirilmekte, toplumsal cinsiyet ve erkekliğe dair şemalar, kalıpyargılar ve inançlar taşımaktadırlar. Sahip oldukları bu değerlerin ilişkilerine nasıl yandığını görebilmek için de Mehmet Bilal?in 2003 yılında yayınlanan Üçüncü Tekil Şahıs ve 2005 yılında yayınlanan Adresinde Bulunamadı romanlarındaki karakterler inceleme konusu yapılmıştır. Toplumsal cinsiyet rolleri, hegemonik erkeklik, eril söylem ve iktidar kavramları açılarak, bunların romanlardaki eşcinsel erkek karakterlerin ilişkilerinde nasıl bir rol oynadığı, erkeklik kavramının bireyin cinsel yöneliminden bağımsız olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the gay males and their relationships as portrayed in the literary works identified within themes of homosexuality, gender mainstreaming, masculinity and hegemonic masculinity. In order to do examine these themes, the study primarily focuses on how the meaning of homosexuality has transformed and concordantly how this transformation has been reflected on literature throughout history. Thereafter, the process of analysis continues with exploring how the journey of homosexuality, homophobia and homosexuality has been used as a theme in literature ever since the works of the Ancient Greek Society to the present day. Later on, the issues of gender roles attributed to biological sexes, values related to masculinity and their reflections on the relationship between gays have been analyzed; for the partiarchal system and masculine domination built on gender roles do not manifest themselves solely in the relationships between men and women. The individuals having same sex romantic relationships are also shaped by the society and the culture they live in and these individuals carry beliefs, stereotypes and schemas related to gender roles and masculinity. In order to reveal how these values hold a vital importance in their relationships, the characters in Üçüncü Tekil Şahis, written by Mehmet Bilal in 2003 and Adresinde Bulunamadı written in 2005, have been selected as study subjects. With the detailed analysis carried out on the concepts of masculine discourse and power, gender roles and hegemonic masculinity, the study discusses how all these concepts play an important role in the relationships of gay male characters in the novels and whether or not the concept of masculinity is independent from the sexual orientation of the individuals.