Kişisel çalışmalarım bağlamında bedenin poetikası
Poetics of the body in the context of my personal work
  1. Tez No: 882703
  2. Yazar: YELİZ AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
“Kişisel Çalışmalarım Bağlamında Bedenin Poetikası”isimli bu çalışma bedenin sanatın ifade biçimi olarak sanat dünyasında nasıl bir potansiyel taşıdığını ve bu potansiyelin muhtelif sanatçılar tarafından eserlerinde nasıl vuku bulduğunu incelemeyi amaçlamıştır. Başlıkta geçen“poetika”mefhumu şiir sanatı anlamına gelmektedir. Tıpkı diğer sanat disiplinlerinde olduğu gibi poetika da bu duygusal ifadeyi destekleyen bir araç olarak kullanılabilmektedir. Buna binaen 5 bölümden oluşan bu çalışmanın ilk ana başlığında kadın bedeni ve toplumsal normlar gibi konuların yanında patriarkal sistemi ve toplumsal beklentileri tersyüz eden sanatçıların yapıtları analiz edilmiş ve eril-dişil, namus, acı ve tahakküm gibi önemli kavramları da içine alan konuların üzerinde kuvvetle durulmuştur. İkinci ana başlıkta, geleneksel ailelerde büyüyen kişinin yaşadığı travmatik deneyimler ve bedenin bu deneyimlere verdiği tepkiler incelenmiş, konunun içeriğine uygun eserlerden alıntılara yer verilmiştir. Son ana başlıkta ise emek gücünün bedeni nasıl değiştirebileceğini ve sınıfsal farklılıklara ilişkin örnek çalışmalarla acının fiziksel boyutu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Poetics of the Body in the Context of My Personal Works”aims to examine how the body has a potential in the art world as a form of expression of art and how this potential is realized by various artists in their works. The notion of“poetics”in the title means the art of poetry. Just like other art disciplines, poetics can be used as a tool that supports this emotional expression. Therefore, in the first main section of this study, which consists of 5 chapters, the works of artists who subvert the patriarchal system and social expectations, as well as issues such as the female body and social norms, are analyzed, and issues that include important concepts such as masculine-feminine, honor, pain and domination are strongly emphasized. In the second main heading, the traumatic experiences of growing up in traditional families and the body's reactions to these experiences are analyzed, and excerpts from works appropriate to the content of the subject are included. In the last main heading, the physical dimension of pain is discussed with case studies on how labor power can change the body and class differences.