Büyükelçilik binalarının mimari tasarımındaki bölgeselcilik yaklaşımlarının incelenmesi
Analysis of regionalist approach in architectural design of embassy buildings
- Tez No: 882778
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Diplomatik ilişkilerin fiziksel olarak içerisinde yürütüldüğü büyükelçilik binaları, temsil ve ikili ilişkiler açısından önemli bir aktör konumundadır. Mimarlık ürünü olarak büyükelçilik binaları için, ait olduğu ülkeyi nasıl temsil edeceği ve bulunduğu ülke ve bölge ile nasıl bir ilişki kurulacağı gibi temel tasarım soruları ortaya çıkmaktadır. Mevcut binalar incelendiğinde bazı örneklerde sadece ait olduğu ülkenin kimliğini yansıtan bir yaklaşım benimsendiği görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, ait olduğu ülkenin vermek istediği mesajı iletirken aynı zamanda bulunduğu yerle de bağ kuran örnekler üzerinde durulmuştur. Modernizm sonucunda ortaya çıkan uluslararası üslup ile birlikte tek tip ve bulunduğu yerden bağımsız mimarlık ürünlerine karşı ortaya çıkan bölgeselcilik ve eleştirel bölgeselcilik yaklaşımları çalışma kapsamında araştırılmıştır. Kenneth Frampton tarafından ortaya konulan direnç noktaları üzerinden büyükelçilik bina tipolojisine yönelik işleve, yere ve bağlama yönelik parametreler belirlenmiştir. Tespit edilen parametreler bölgeselci yaklaşımla tasarlandığı değerlendirilen Amerika Birleşik Devletleri'nin, Birleşik Krallık'ın ve Hollanda Krallığı'nın ikişer büyükelçilik binası üzerinden incelenmiştir. Her bir örnek için parametrelerin birbirleriyle kurdukları ilişkiler irdelenerek bir tablo üzerinde gösterilmiştir. İncelenen örnekler sonucunda hangi parametrelerin ön plana çıktığı ve ne şekilde kullanıldığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, bulunduğu yerle ilişki kuran ve yeri dikkate alan büyükelçilik binalarının, temsil ve ikili ilişkiler anlamında olumlu mesajlar verebileceği, kamusal diplomasiyi geliştirebileceği ve sürdürülebilirlik hedeflerini sağlayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Embassy buildings, in which diplomatic relations are physically carried out, are important actors in terms of representation and bilateral relations. As an architectural artifact, fundamental design questions such as how they represent the country to which they belong and how they establish a relationship with the country and region they are located in. When the existing buildings are analyzed, it is seen that some examples adopt an approach that reflects only the identity of the country it belongs to. Within the scope of this study, examples that convey the message of the country they belong to while at the same time establishing a connection with the place where they are located are emphasized. Regionalism and critical regionalism approaches, which emerged against uniform and location-independent architecture produced by the international style that emerged as a result of modernism, were investigated within the scope of the study. Through the points of resistance put forward by Kenneth Frampton, parameters for the function, location and context for the embassy building typology were determined. The identified parameters are analyzed through two each embassy buildings of the United States of America, the United Kingdom and the Kingdom of the Netherlands, which are considered to be designed with a regionalist approach. For each example, the relationships between the parameters were analyzed and presented in a table. As a result of the analyzed examples, it was tried to understand which parameters come to the fore and how they are used. In conclusion, it has been seen that embassy buildings that relate to and take into account their location can give positive messages in terms of representation and bilateral relations, improve public diplomacy and achieve sustainability goals.